Fillamentum, czeski producent materiałów do druku 3D, prezentuje swój nowy filament NonOilen na Expo 2020 w Dubaju. Opracowana we współpracy ze Słowackim Uniwersytetem Technologicznym mieszanka kwasu polimlekowego i polihydroksymaślanu (PLA/PHB) jest w 100% biodegradowalna i może być wielokrotnie poddawana recyklingowi bez utraty swoich właściwości funkcjonalnych. Według Fillamentum, NonOilen jest również pierwszym materiałem firmy, które zostało wykonane w 100% ze źródeł bioodnawialnych, zgodnie z celami firmy dotyczącymi rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.

W przeciwieństwie do konwencjonalnego PLA, filament NonOilen firmy Fillamentum ma być całkowicie biodegradowalny w domowych kompostowniach w ciągu zaledwie 90 dni. Poza brakiem mikroplastików materiał można również poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać w kilku kolejnych zadaniach drukowania przy minimalnej utracie właściwości. Rozkłada się około trzy razy szybciej niż PLA dzięki składnikowi PHB włókna, który poprawia biodegradowalność i właściwości mechaniczne.

NonOilen charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wytrzymałością, twardością i twardością. Oferuje również odporność na temperaturę do 110°C i podobno jest tak łatwy w druku jak PLA. Dzięki wyglądowi naturalnego jedwabiu materiał jest bezpieczny do kontaktu z żywnością i można go nawet myć w zmywarce.

Źródło: materiały prasowe
Zdjęcie przewodnie: www.fillamentum.com; zdjęcie wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like