MATERIALISE w powszechnej świadomości osób zajmujących się drukiem 3D, kojarzy się przede wszystkim z serwisem internetowym oferującym wydruki 3D, na tej samej zasadzie co SHAPEWAYS. Jednakże jest to firma, która przede wszystkim specjalizuje się w produkcji zaawansowanych prototypów urządzeń, części i maszyn, wykonując je za pomocą jedynych w swoim rodzaju drukarek 3D. Jedną z nich jest olbrzymia drukarka 3D o powierzchni roboczej na poziomie 210 x 70 x 80 cm, wykorzystującej technologię stereolitograficzną! 2-metrowy wydruk z żywicy? Oto mamucia stereolitografia…

MATERIALISE jest bardzo znaną i cenioną firmą w branży motoryzacyjnej, dzięki możliwości drukowania prototypów o bardzo dużych rozmiarach. Tworzone komponenty są drukowane w jednej części i służą jako w pełni funkcjonalne części. Jest to możliwe min. dzięki unikalnej drukarce 3D, drukującej z żywicy obiekty o maksymalnej długości na poziomie ponad 2 metrów. Dzięki temu, odpada konieczność klejenia poszczególnych elementów, zamawiający otrzymuje od razu gotowy wydruk w jednym kawałku.

Aby cały proces mógł być dla firmy rentowny, została opracowana specjalna technologia, nazwana „mamucią stereolitografią„. Charakteryzuje się ona nie tylko możliwością druku obiektów o dużych rozmiarach, lecz również drukuje je bardzo szybko. Gwarantuje to opatentowana przez firmę technologia „kurtynowego pokrywania” żywicą powierzchni, która minimalizuje czas marnowany na przejścia pomiędzy warstwami. Kolejne warstwy obiektu są tworzone jedna po drugiej, gdy światło lasera utwardzana punktowo warstwę żywicy.

Zamówienia tego typu są realizowane w terminie 4-8 dni roboczych. Standardowa dokładność wydruków wynosi ± 0.2% (min. +/- 0.2 mm), może zostać ona powiększona w trakcie obróbki po wydrukowaniu elementów. Rozmiar komory roboczej wynosi wspomniane 2100 x 700 x 800 mm. Wydruki mogą być dowolnie malowane i łączone z innymi. Poniżej film prezentujący tą unikalną technologię…

Źródło: www.materialise.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like