Świat nauki kocha materiały kompozytowe. Nowoczesne technologie pozwalają na łączenie komponentów w taki sposób, aby uzyskiwać całkiem nowe, często lepsze właściwości. Naukowcom z Narodowego Uniwersytetu Naukowo Technologiczny MISIS udało się opracować nową metodę pozyskiwania tlenku glinu – uzyskany tym sposobem materiał charakteryzuje się niebywale wysoką czystością, a także wytrzymałością.

Jak twierdzą naukowcy, materiał pod względem wytrzymałości może konkurować z tytanem, czyli tworzywem, które ostatnio bije rekordy popularności – również w świecie druku 3D. Innowacyjna metoda pozwoli na wytwarzanie tlenku aluminium, który może służyć jako osnowa materiałów kompozytowych – domieszkowanie go innymi tworzywami przyczyni się do polepszania jego właściwości mechanicznych.

Koordynator zespołu badawczego przyznaje, że właśnie technologia druku 3D pozwala im na tworzenie i ciągłe testowanie kompozytowych materiałów opartych o ich nowo pozyskany materiał. Wyniki ich prac zostały opublikowane w piśmie naukowym „Sustainable Materials and Technologies”.

Zwiększenie wartości jego właściwości mechanicznych (np. wytrzymałości) przy zachowaniu niższej wagi odpowiedniej dla aluminium to szansa na ogromne oszczędności dla firm. Drukowane przestrzennie elementy z rzeczonego materiału mogą być stosowane do tworzenia części na potrzeby branży lotniczej i kosmicznej i stanowić realne zagrożenie dla popularności drogiego tytanu.

Nowa metoda pozyskiwania o wiele bardziej wytrzymałego tlenku aluminium to również nowe możliwości dla branży druku 3D – według naukowców, wytwarzanie addytywne trwałych i lekkich detali z ich proszku aluminium może dorównywać jakością elementom wykonanym z tytanu. Już na etapie wytwarzania badacze zadbali o to, żeby ich materiał nadawał się do spiekania – obecnie zespół jest na etapie wytwarzania prototypów, które będą najlepszym pokryciem złożonych obietnic.

Źródło: 3ders.org

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like