W poniedziałek opublikowałem artykuł o obudowach na protezy autorstwa firmy TIPG, który cieszył się bardo dużym zainteresowaniem czytelników naszego portalu. Dzień po jego publikacji skontaktował się z nami Tomasz Zawada z krakowskiej firmy Aye Aye Labs – producenta drukarki 3D HotRod Henry, z informacją, iż to nie jedyna tego typu realizacja w naszym kraju! Od zeszłego roku firma Tomasza współpracuje z Magdaleną Baranowską z warszawskiego ASP, która z powodzeniem również tworzy tego typu obudowy w ramach swojego projektu “Na protezę“.

Magdalena Baranowska rozpoczęła projektowanie tego typu obudów ze względu na swoją koleżankę, która korzysta z protezy nogi. W swoich pracach, od samego początku stawiała na oryginalność, starając się unikać jakichkolwiek podobieństw do projektów autorstwa amerykańskiej firmy Bespoke Innovations, należącej od 2012 roku do 3D Systems.

W produkcji obudów Panią Baranowską wspomaga AyeAyeLabs, które dzięki swojej drukarce 3D o obszarze roboczym aż 35 x 35 x 60 cm jest w stanie bez jakichkolwiek modyfikacji wydrukować pełną protezę podudzia w orientacji poziomej, co ma istotne znaczenie przy technologii FDM. Pierwsze, próbne wydruki były wykonywane z PLA i ABS, lecz ostatecznie zdecydowano się na ich produkcję z PLA przy odpowiednim wzmocnieniu.

Obudowy na protezy 01

Każda z obudów jest wykańczana i malowana przez Baranowską zgodnie z upodobaniami odbiorcy. Co ważne, w odróżnieniu od innych projektów tego typu, te są już gotowe do założenia – obudowy posiadają mocowania do protezy właściwej.

Obudowy na protezy 02

Aktualnie produkt Magdy Baranowskiej znajduje się na wystawie w Gdyni na Gdynia Design Days, gdzie weźmie udział w konkursie finałowym.

Obudowy na protezy 04

Obudowy na protezy 05

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D