Omni-Pac Group – czołowy europejski dostawca opakowań z formowanych włókien, wykorzystuje technologię druku 3D HP Multi Jet Fusion (MJF) do tworzenia narzędzi i osprzętu do ich wykonywania. Formowane włókno – znane również pod nazwą „formowanej masy celulozowej”, są zwykle produkowane z przetworzonych gazet i tektury. Materiał ten istnieje od ponad wieku, ale w ciągu ostatniej dekady zyskał na popularności jako zamiennik dla jednorazowych tworzyw sztucznych .

Projektowanie oprzyrządowania do tworzenia opakowań z formowanych włókien wymaga ich częstego dostosowania dla określonych odbiorców hurtowych. Technologia druku 3D jest od dawna wykorzystywana do prototypowania tych narzędzi, ale gdy w 2020 r. HP wprowadziło rozwiązanie Molded Fibre Tooling Solution, stowarzyszenie International Molded Fibre Association (IMFA) nazwało je „pierwszym od dziesięcioleci udoskonaleniem narzędzi funkcjonalnych w branży”. Technologia HP optymalizuje procesy produkcyjne, zwiększając wydajność produkcji dzięki kontroli gramatury obliczeniowej dynamiki płynów (CFD) i możliwość dodawania logo i nadawania tekstury.

Wśród innych zalet, takich jak szybsza personalizacja i większa swoboda projektowania, możliwość drukowania funkcjonalnych form narzędziowych w 3D, pozwala Omni-Pac na znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla w jej operacjach produkcyjnych. Biorąc pod uwagę, że redukcja emisji dwutlenku węgla jest już katalizatorem skłaniającym klientów do sięgania po włókna formowane, wykorzystanie druku 3D do produkcji na dużą skalę może zapewnić firmie długoterminową przewagę konkurencyjną.

Wdrażanie technologii MultiJet Fusion w sektorze opakowań z formowanych włókien, jest również zbieżne z planami samego HP. W 2018 r. firma wyznaczyła sobie za cel osiągnięcie 75% obiegu zamkniętego dla swoich produktów i opakowań do 2030 r., i raportuje że zrealizowała go już w 40%. Nie jest jasne, jak dużą rolę odegrało rozwiązanie Molded Fibre Tooling Solution w postępach HP na obu frontach, ale znaczenie opakowań dla wszystkich sektorów handlu oznacza, że współpraca z Omni-Pac może być niezbędnym do napędzania recyklingu i obiegu zamkniętego w różnych branżach.

Źródło: www.hp.com
Zdjęcie: materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D