Jacek Dukaj to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy sci-fi, którego mimo wciąż stosunkowo młodego wieku, można z pełną odpowiedzialnością postawić w jednym szeregu z mistrzem polskiej fantastyki – Stanisławem Lemem. Twórczość Dukaja – choć dość trudna dla przeciętnego czytelnika, stoi na nieosiągalnym dla większości autorów w Polsce i na świecie poziomie. Jego futurystyczne wizje przyszłości (jak również równoległej rzeczywistości jak np. w powieści “Lód“) zachwycają niezwykłym połączeniem realizmu technologicznego i fantastyki. Co więcej, praktycznie każda powieść czy opowiadanie ma głębokie przesłanie filozoficzne, odwołując się do szeregu wartości typowych dla gatunku ludzkiego i człowieczeństwa.

10 marca 2015 r., pojawiła się najnowsza powieść Dukaja – “Starość aksolotla”. Przedstawia ona postapokaliptyczną wizję świata zniszczonego przez kataklizm, w którym świadomość ostatnich przedstawicieli gatunku ludzkiego udało się przenieść do komputerów, co stało się zalążkiem nowej cywilizacji. Powieść została wydana przez Allegro wyłącznie w formie elektronicznej (EPUB, MOBI oraz PDF) i ma formę nowoczesnego e-booka, łączącego tekst, grafikę oraz szereg linków odsyłających do licznych przypisów. Tym samym tworzą one dodatkowe tło do całej powieści, tworząc z niej coś na kształt Wikipedii stworzonej przez Dukaja rzeczywistości.

Nad oprawą multimedialną projektu czuwało Platige Image – jedno z największych i najlepszych studiów wizualnych w Polsce i zapewne na świecie. Firma ma na koncie nie tylko liczne filmy reklamowe, lecz również prace nad efektami do takich superprodukcji jak “Gwiezdne Wojny” jak również bardziej kameralnych, choć równie głośnych filmów jak “Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego. Najbardziej znanym pracownikiem Platige Image jest Tomasz Bagiński, który zasłynął stworzeniem krótkometrażowego filmu “Katedra“, nominowanego w 2002 roku do Oscara. Film powstał w oparciu o opowiadanie… Jacka Dukaja.

PIAP design - Starość aksolotla

Bohaterami powieści są roboty, których projekty gotowe do wydrukowania na drukarkach 3D pojawiły się również w e-booku. Na potrzeby kampanii promocyjnej Allegro związanej z premierą powieści, towarzyszy aukcja figurek robotów wykonanych w technologii druku 3D. Realizacją tego projektu zajął się PIAP design na zlecenie Grupy Allegro. Figurki robotów zostały zaprojektowane przez Alexa Jeagera, twórcę efektów specjalnych do takich filmów jak „Avengers”, „Igrzyska śmierci”, czy „Transformers”. Rolą PIAP design w przedsięwzięciu było doradztwo technologiczne, wytworzenie kolejnych prototypów figurek robotów, a w wersji finalnej wydrukowanie 10 sztuk.

Obecnie w serwisie Charytatywni.Allegro.pl trwa aukcja tych figurek robotów wykonanych w druku 3D z syntetycznego polimeru przez PIAP design, pomalowanych m.in. przez Jacka Dukaja, Tomasza Bagińskiego i Annę Dymnę. Środki z licytacji zasilą konto Fundacji „Mimo Wszystko” oraz Stowarzyszenie Klubu Fantastyki „Druga Era”, organizatora festiwalu „Pyrkon”. Aby wziąć udział w licytacji wystarczy wejść na stronę serwisu Allegro.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować