Drukarki 3D o nieskończonym obszarze roboczym to temat wielokrotnie poruszany na łamach Centrum Druku 3D. Kolejnym producentem drukarki 3D o takiej konstrukcji jest holenderski startup PodoPrinter, odpowiedzialny za stworzenie SOLE – taśmowej drukarki 3D do produkcji wkładek do obuwia. 

Interesującym faktem, dotyczącym tego urządzenia jest to, że zaangażowano w niego wiele holenderskich firm. Większość z nich jest skupiona wokół tamtejszego producenta filamentów ColorFabb. Kluczową firmą biorącą udział w tym projekcie jest Blackbelt 3D, który stworzył w pełni funkcjonalną taśmową drukarkę 3D. Takie urządzenie pozwala na wytwarzanie bardzo długich modeli lub ich produkcję seryjną. 

Od początku, projekt PodoPrinter był owiany tajemnicą. Na początku tego roku, firma ujawniła informację, że ich nowe urządzenie będzie dedykowane dla rynku obuwniczego. Następnie, w maju, ukazało się wideo, z którego można było wywnioskować że urządzenie holenderskiego start-upu będzie oparte o taśmowy system drukowania 3D. 

Pierwsza drukarka 3D autorstwa PodoPrinter nosi nazwę SOLE 3D, co bezpośrednio wskazuje na jej zastosowanie. Urządzenie ma być dedykowane do wytwarzania wkładek do butów za pomocą taśmowego systemu drukowania 3D. Jednak jest on zupełnie inny od projektowanych do tej pory urządzeń tego typu, gdyż ruchomy pas, na którym drukowany jest element, nie jest ustawiony poziomo, a przechylony prawie do pionu. 

Dzięki współpracy PodoPrinter z Blackbelt 3D osiągnięto wysoką przyczepność modelu do pasa transmisyjnego. Z uwagi na fakt, że wkładki do butów nie są dużymi, wysokimi przedmiotami, powinny z łatwością przylegać do powierzchni roboczej. Maksymalne wymiary drukowanych 3D podeszw to 170 mm x 60 mm x „nieskończoność”.

W momencie premiery projektu PodoPrinter dostępne będą dwa dedykowane materiały eksploatacyjne: SOLE Premium 9017 and SOLE Premium 4005. Najprawdopodobniej będą to elastyczne filamenty dedykowane do produkcji wkładek do butów, opracowane w ramach współpracy z colorFabb. Co ciekawe, PodoPrinter daje możliwość drukowania 3D struktur zawierających mikro-bąbelki powietrza. Ma to szczególne znaczenie w produkcji podeszw do butów, ponieważ zwiększa elastyczność drukowanych 3D elementów oraz poprawia właściwości amortyzujące. PodoPrinter zadbało również o dedykowane oprogramowanie PodoCAD.

Kolejnym usprawnieniem występującym w SOLE 3D jest głowica drukująca, która ma średnicę aż 1,2 mm, w porównaniu do standardowej 0,4 mm. Większa dysza pozwala na zwiększenie wydajności maszyny kosztem rozdzielczości. Jednak w przypadku wykonywania wykładek do butów czas jest istotniejszym parametrem niż wysoka rozdzielczość.

Cena samego urządzenia wynosi 25 000 euro, a filament jest dostępny w cenie 300 euro za szpulę. Niemniej jednak nie sprecyzowano jeszcze wielkości szpuli materiału, która prawdopodobnie będzie większa niż 1kg. 

Według producenta, SOLE 3D, urządzenie stanie się wyposażeniem profesjonalnego biura, w którym personalizowane wkładki do butów będą mogły powstawać w krótkim czasie. Maszyna będzie w stanie wyprodukować do dziesięciu par dziennie. Wynika z tego, że czas produkcji jednej sztuki będzie wynosił nieco ponad godzinę. Dodaje również, że drukarka 3D SOLE 3D będzie produkować elementy w taki sposób, że po zakończonym procesie wkładki nie będą wymagały post-processingu.

Wprawdzie Blackbelt 3D byłaby w stanie wyprodukować wkładki do butów, niemniej jednak holenderski start-up postanowił od podstaw stworzyć urządzenie dedykowane do ich produkcji. Wskazuje na to wiele czynników: jego komora robocza, przepływ pracy i dedykowane materiały. PodoPrinter stworzył maszynę zaprojektowaną wyłącznie do produkcji wkładek do butów i właśnie na tej branży chce się skupić.

Źródło: fabbaloo.com, podoprinter.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D