Polymaker to jeden z najpopularniejszych producentów filamentów do drukarek 3D na świecie, a jego materiały przeczą nieco opinii o wątpliwej jakości produktów pochodzących z Chin. Tworzywa od Polymaker cechuje bowiem przede wszystkim wysoka jakość oraz duża różnorodność. Do szerokiej palety produktów dołączył właśnie odporny na wypaczenia oraz wysokie temperatury, wytrzymały kopolimer PolyMide CoPA.

Z każdym rokiem obserwujemy wzrost zapotrzebowania na coraz to nowsze tworzywa techniczne, przeznaczone do drukarek 3D FDM. Producenci filamentów dostrzegają tę potrzebę, starając się coraz bardziej rozbudowywać bazę swoich materiałów. Jedną z firm, która najszybciej reaguje na tego typu potrzeby jest właśnie Polymaker, który może pochwalić się chociażby PolyCast, tworzywem reprezentującym bardzo wąskie grono filamentów przeznaczonych do wykonywania form do odlewów.

Jednym z bardziej wytrzymałych materiałów, z jakich możemy drukować w technologii FDM jest Nylon. Tworzywo to należy jednak do jednych z trudniejszych do opanowania. Przyczyną tych trudności jest przede wszystkim powstawanie wszelkiego rodzaju wypaczeń, takich jak chociażby odklejanie się modelu od platformy roboczej i zniekształcenia jego powierzchni. Problemy te można w różny sposób minimalizować (na przykład korzystając z podgrzewanej komory roboczej), ale nie jesteśmy w stanie wyeliminować ich do końca. Rozwiązaniem na te bolączki ma być PolyMide CoPA.

Tworzywo to wytwarzane jest na bazie kopolimeru nylonowego i zachowuje wszystkie pożądane cechy tradycyjnego nylonu, takie jak odporność mechaniczna i termiczna, pozbywając się jednak właściwości, które przyczyniają się do powstawania problemów w czasie drukowania. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest proces produkcyjny, który opiera się na specjalnej technologii Warp-Free. Polega ona na kontrolowaniu mikrostruktury oraz procesu krystalizacji materiału, aby umożliwić uwalnianie wewnętrznych naprężeń, które mogłyby powstawać podczas drukowania 3D.

Nieocenionym atutem powstałego w ten sposób filamentu jest możliwość łatwego drukowania nim na niemal dowolnej drukarce 3D. Nie ma bowiem wymogu stosowania podgrzewanej komory, a wymagane parametry druku, określone przez temperaturę głowicy w zakresie 250-265°C oraz podgrzewanej powyżej 70°C platformy roboczej, nie są jakość szczególnie odbiegające od drukowania chociażby z ABS.

Według producenta, PolyMide CoPA znajdzie swoje zastosowanie w wielu aplikacjach inżynierskich, w tym w branży motoryzacyjnej, czego idealny przykład zaprezentowali inżynierowie z Uniwersytetu Tongij, tworząc projekt samochodu ekologicznego, łączącego w sobie elementy wykonane z nowego tworzywa od Polymaker z poszyciem z włókna węglowego.

Nowy filament trafił do sprzedaży kilka dni temu. 0,75 kg szpula wyceniona została na niecałe 70 €.

Źródło: www.tctmagazine.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like