Zortrax dostarcza kompleksowe rozwiązania z zakresu druku 3D dla firm z różnorodnych branży. Jedną z nich jest Lightning Cosplay, uznana na świecie niemiecka firma projektująca i wykonująca na zamówienia kostiumy. Pozwalają one wcielić się w bohaterów popularnych książek, gier czy filmów. W swojej pracy Lightning Cosplay wykorzystuje dwa modele urządzeń polskiego producentów – flagową drukarkę 3D M200 i żywiczną Inkspire.

Lightning Cosplay to profesjonalna firma wykonująca projekty na zlecenie dla najbardziej uznanych producentów gier komputerowych na świecie takich jak Bethesda, THQ Nordic lub CD Projekt.

Jak mówi Ralf Zimmermann z Lightning Cosplay, większość realizowanych przez nich projektów tworzona jest dla wydawców gier, którzy chcą „ożywić” wirtualnych bohaterów podczas eventów promocyjnych. Do stworzenia cosplayu konieczne jest dostarczenie przez firmę zamawiająca szeregu zrzutów ekranu przedstawiających konkretną postać. Dodatkowo istotne jest, jak jej strój układa się pod różnymi kątami. Następnie rozpoczyna się modelowanie 3D pełnego kostiumu. Kiedy specjaliści wiedzą już jak powinien wyglądać ostateczny efekt, zaczynają pracować nad poszczególnymi elementami, które pozwolą na osiągniecie zaplanowanego rezultatu.

Firma początkowo korzystała z drukarek 3D M200, a następnie uzupełnila wyposażenie swojej pracowni o żywicowe urządzenie Inkspire. To kompletnie zmieniło pracę artystów. Drukarka 3D pozwala na tworzenie elementów, w których wysokość warstwy wynosi 0.025 mm, przez co precyzja wykonania modeli jest wysoka. Stosując dwa komplementarne urządzenia udaje im się uzyskiwać lepszą wydajność oraz jakość produktów końcowych.

O tym, w jakiej technologii firma wytworzy element przebrania specjaliści muszą zadecydować już w pierwszych etapach pracy. Przy realizacji zamówień dla gigantów z branży gier komputerowych, specjaliści muszą zrealizować każdy projekt kostiumu w narzuconym z góry terminie. Potrzebne są więc rozwiązania pozwalające szybko osiągnąć zamierzony efekt.

Z tego powodu Ralf, odpowiedzialny za wszystkie realizowane w firmie wydruki 3D, korzysta jedynie z domyślnych ustawień drukarek. Każdorazowe przestawianie sprzętu byłoby zbyt czasochłonnei utrudniało pracę w manufakturze, gdzie w ciągu jednego dnia powstaje kilkanaście różnych elementów. Opcja „plug 'n’ play” pozwala rozpocząć pracę na urządzeniu w kilkanaście sekund, bez tracenia czasu na kalibrowanie i testowanie.

Zanim specjaliści z firmy zaczęli korzystać z technologii druku 3D, wykorzystywali m.in. piankę lub technologię termoformowania. Jak podkreślają, przy napiętych terminach i wymagających odbiorcach, dokładna i precyzyjna drukarka, taka jak Zortrax Inkspire, bardzo usprawnia proces projektowania i pozwala na osiągnięcie lepszych efektów pracy.

Wytworzenie precyzyjnych elementów o niewielkich rozmiarach jest jest niemal niemożliwe przy wykorzystaniu standardowych technik, takich jak wycinanie czy druk 3D w technologii FM. Szczegółowe, żywiczne detale pozwoliły to nie tylko wzbogacić powstające kostiumy o precyzyjnie wykonane elementy, ale także umożliwiły Lightning Cosplay rozszerzenie działalności.

Możliwość realizacji szczegółowych, powtarzalnych wydruków na Inkspire sprawiło, że firma zajęła się tworzeniem figurek inspirowanych grami wideo oraz rozpoczęciem produkcją dla klientów detalicznych. Do sprzedaży internetowej wprowadzono również tworzone w ten sposób akcesoria i elementy strojów.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D