PRUSA Research – czeski producent drukarek 3D, wprowadził na rynek cztery nowe filamenty na bazie polilaktydu (PLA), pochodzące z recyklingu, wykorzystujące dodatkowo odpady organiczne jako pigmenty barwiące. Materiały zostały wypełnione produktami ubocznymi z produkcji w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym, nadając im specyficznych i unikalnych kolorów.

Według producenta właściwości naturalnych pigmentów stosowanych w nowym rPLA nadają im nieznacznie różnych właściwości względem konwencjonalnych materiałów opartych o czysty polilaktyd. Są przede wszystkim bardziej kruche i bardziej sprawdzą się w zastosowaniach dekoracyjnych. Pierwszy z materiałów – Prusament rPLA Algae Pigment jest wypełniony produktem ubocznym pochodzącym od czeskiej firmy, wykorzystującej czerwone algi do wytwarzania produktów farmaceutycznych. Dzięki ich odpowiedniemu przetwarzaniu, PRUSA uzyskuje brązowy kolor.

Prusament rPLA Wine Pigment posiada unikalny kolor bordo z, który jest pozyskiwany z winogron. Producent używa suchego pigmentu wytworzonego z produktów ubocznych pochodzących z procesu produkcji wina. Prusament rPLA Corn Pigment to beżowo-żółty filament, który uzyskuje kolor z przetworzonej kukurydzy. Ostatni z materiałów to Prusament rPLA Rissoto Pigment zawierający kremowo-biały barwnik, wytwarzany z różnych resztek żywności.

Nowe ekologiczne filamenty są oferowane na 1-kilogramowych szpulach i kosztują 34,99 €.

Źródło: www.prusa3d.com
Zdjęcie: www.prusa3d.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like