Koniec 2021 r. za nami, a wraz z nim szereg różnych podsumowań ubiegłego roku. Davide Sher z portalu 3D Printing Media Network opublikował interesujący ranking spółek giełdowych z szeroko pojętej branży druku 3D. Lista liczy 30 spółek giełdowych z całego świata – zarówno tych, które specjalizują się wyłącznie w technologiach przyrostowych, jak również dużych, globalnych koncernów, dla których technologie przyrostowe są jedynie dodatkiem do bieżącej działalności. Czyje akcje są warte najwięcej? Na akcjach której spółki można było w zeszłym roku najwięcej stracić? Wbrew pozorom, nie ma tu większych zaskoczeń…

Pełny ranking jest dostępny pod tym adresem, ja skupię się wyłącznie na liście firm, których działalność w druku 3D jest dominująca. Tym samym pomijam duże koncerny jak m.in. GE i Jabil (giganci w obszarze produkcji przemysłowej, gdzie druk 3D jest jedynie jedną z wielu metod wytwórczych), Dassault Systemes, SIEMENS i Autodesk (czołowi producenci oprogramowania, które tylko w jakiejś części są wykorzystywane pod kątem projektowania pod druk 3D), BASF (jeden z trzech największych koncernów chemicznych świata), czy DMG Mori (jeden z największych producentów systemów CNC, który od kilku lat rozwija także technologie druku 3D z metali). Wyjątkiem jest HP Inc., którego wpływ na branżę druku 3D jest trudny do przecenienia i jest jednym z liderów całego rynku.

Poniższa lista prezentuje firmy notowane na różnych giełdach papierów wartościowych, uszeregowane pod kątem wzrostów lub spadków kursu akcji rok-do-roku. Tym samym firma, która zajmuje relatywnie niskie miejsce w rankingu, może być w rzeczywistości dużo więcej warta, od tych które są wyżej. Chociaż jak za chwilę zobaczycie, w wielu przypadkach wzrost kursu akcji miał realne przełożenie na sytuację finansową i osiągane wyniki w 2021 r.

NrNazwa firmyKurs akcjiWzrost / spadek
13D Systems21,5 USD+105%
3HP Inc.37,7 USD+56,2%
10Stratasys24,5 USD+19%
13BICO (Cellink)275 SEK+9%
14SLM Solutions17,3 EUR+3,8%
16Prodways3 EUR+3%
21VELO3D7,81 EUR-28,5%
22voxeljet5,35 USD-36%
24Xometry51,25 USD-41,3%
25Markforged5,4 USD-50%
26Nano Dimension3,8 USD-55,45%
27Materialise23,9 USD-56,2%
28Shapeways3,71 USD-64%
30Desktop Metal4,95 USD-69,4 %

Po latach posuchy i kilku zmianach prezesów, 3D Systems w końcu odrobiło część strat na giełdzie, na której dołowało od 2015 r. W 2021 r. firma sprzedała część swoich biznesów (m.in. dział usług druku 3D), przejmując kilka innych, wchodząc coraz mocniej na rynek biodruku 3D (vide przejęcie producenta biodrukarek 3D – Allevi). To wszystko miało odzwierciedlenie we wzroście zaufania graczy giełdowych, którzy powrócili do inwestowania w jedną z wciąż największych firm w branży druku 3D, a jej kurs skoczył o spektakularne +105% rok-do-roku.

Druga największa firma (pomijam HP, które rozwija wiele innych linii produktowych) – Stratasys, również zanotowała świetny rok, zarówno pod względem przychodów, jak i licznych nowości produktowych (żadna inna firma nie ogłosiła w zeszłym roku tylu premier drukarek 3D). To również miało odwzorowanie w kursie akcji, które wzrosły o solidne +19%.

Niestety większość firm notowanych na giełdach papierów wartościowych zanotowało spadki… Przypadki Desktop Metal (rekordzista w stratach) czy Shapeways były już opisywane na portalu – dziwić i zaskakiwać może za to duży spadek wartości akcji Materialise – jednego z liderów rynku usług druku 3D. Jeszcze większy zjazd wartości akcji zanotowało Proto Labs (51,35 USD & -65.8%), które w styczniu zeszłego roku przejęło 3D Hubs. Firma nie została uwzględniona na mojej liście, ponieważ świadczy usługi produkcyjne we wszystkich metodach wytwórczych i druk 3D ma w jej ofercie najniższy udział.

Cały ranking wraz z komentarzem jego autora jest dostępny tutaj.

Zdjęcie: www.pixabay.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like