Na zakończonych w zeszłym tygodniu targach RAPID+TCT szczególną uwagę, zwłaszcza wśród niektórych weteranów branży, przykuwała jedna z niedawno powstałych firm. Zaprezentowała ona innowacyjne podejście do budowy fotopolimerowych drukarek 3D, działających w oparciu o podświetlane promieniami UV ekrany LCD oraz kilka innych rozwiązań związanych między innymi z postprocesingiem wykonanych w tej technologii modeli.

Startup, o którym mowa to kanadyjski 3D Currax Solution. Jego początki sięgają 2015 roku, kiedy to został założony przez Barry’ego Mills’a. Firma skupia się przede wszystkim na rozwoju zaawansowanych systemów do druku 3D, pod kątem maksymalnego zwiększenia ich prędkości, tak aby dorównać możliwościom tradycyjnym maszynom, przeznaczonym do formowania wtryskowego. Krótszy czas produkcji ma być bezpośrednią odpowiedzią na stale rosnące oczekiwania przemysłów motoryzacyjnych, zabawkarskich oraz medycznych.

Drukarki 3D produkowane przez 3D Currax działają w oparciu o technologię LCD. Polega ona na wyświetlaniu każdej, pojedynczej warstwy jako obraz na ekranie, tak jak dzieje się to na ekranach naszych telefonów, telewizorów, czy tez monitorów komputerowych. Różnica polega jednak na zmianie podświetlenia, które w tym akurat wypadku emitowane jest prze diodę UV. Używanie ekranu LCD pozwala na idealną kontrolę nad podświetleniem każdego pojedynczego piksela, dzięki czemu nie tylko uzyskuje się lepszą rozdzielczość, ale eliminuje też zniekształcenia, które występują często przy skalowaniu modeli w innych technologiach, wykorzystujących żywice fotopolimerowe.

Innym, kluczowym rozwiązaniem drukarek 3D od 3D Currax ma być tajemnicza technologia React1, która pozwala na „samooptymalizację procesu drukowania, w oparciu o gromadzone w czasie rzeczywistym dane sprzętowe”. Pozwala to na drastyczne skrócenie cyku drukowania każdej pojedynczej warstwy, zwiększając tym samym prędkość druku. Producent opracował również zautomatyzowany i konfigurowalny system do postprocesingu wykonanych w ten sposób wydruków 3D.

W ofercie 3D Currax mają znaleźć się drukarki 3D ściśle dostosowane do konkretnych zastosowań. W tej chwili producent informuje o dwóch systemach. MRK III cechuje się obszarem roboczym o objętości 0,135 m3 i jest przeznaczona do zastosowań medycznych, stomatologicznych oraz edukacyjnych. MRK X to obszar roboczy o objętości 2,61 m3, który sprawdzi się idealnie przede wszystkim w zagadnieniach przemysłu motoryzacyjnego.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like