Ricoh – japoński koncern specjalizujący się w produkcji sprzętu biurowego, rozwiązaniach do druku produkcyjnego, systemach zarządzania dokumentami oraz usługach IT, od 2015 r. działa z powodzeniem w branży przemysłowego druku 3D, rozwijając autorską linię drukarek 3D typu SLS. Teraz firma ogłosiła wejście na rynek biodruku 3D, przejmując nieco ponad 1/3 udziałów w amerykańskiej firmie Elixirgen Scientific, która trzy lata temu opracowała własną technologię Quick-Tissue, za pomocą której odbywa się produkcja komórek iPS, czyli syntetycznie wytwarzanych komórek macierzystych.

iPS, czyli indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste są zdolne do różnicowania się w wiele różnych typów komórek w zależności od wprowadzania określonych genów. Obecnie są jednym z głównych obszarów badań w inżynierii tkankowej i medycynie regeneracyjnej, gdyż potencjalnie mogą być wykorzystywane do tworzenia kopii chorych tkanek. Nie mają jednak pełnić roli organów zastępczych na potrzeby transplantologii, tylko służyć do dalszych badań i testów – w szczególności do testów leków i terapii farmakologicznych, aby sprawdzić, jak dany organizm może reagować na nowe metody leczenia.

Elixirgen Scientific zostało założone w 2016 r. w Maryland, w USA. Firma stworzyła technologię Quick-Tissue, która jest w stanie produkować komórki iPS – jednorodne próbki komórek mogą być produkowane w ciągu 10 dni.

Przejmując 34,5% udziałów w firmie, Ricoh zamierza opracować technologię biodruku 3D zdolną do tworzenia tkanek z komórek iPS, wykorzystując do tego metodę znaną z drukarek atramentowych, rozwijanych przez japoński koncern od dziesięcioleci. Metoda ma opierać się na czterech filarach:

  • opracowanie i przygotowanie komórkowego biotuszu
  • precyzyjny biodruk 3D aplikacji
  • hodowla komórkowa
  • kontrola i rozwój stworzonej aplikacji komórkowej.

Docelowo firmy będą dążyć do stworzenia metody produkcji syntetycznych tkanek, na których będzie można testować leki. Równocześnie wg Ricoh w ciągu następnych pięciu do sześciu lat nowa inicjatywa biomedyczna ma osiągnąć wartość ok. 1,86 mld USD.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like