Robot i mini drukarka 3D dla dzieci od Sharebot

0

W dzisiejszych czasach, kluczowe jest poznawanie i nauka dyscyplin technicznych, w szczególności robotyki i druku 3D, od najmłodszych lat. Prawdziwym wyzwaniem dla nauczycieli jest przedstawienie zagadnień w interesujący i łatwy do pojęcia sposób. W jaki sposób najlepiej zapoznać dzieci z robotyką? Na początek – na przykład umożliwiając im zbudowanie owadopodobnego robocika. Takiego, jak EDUino od Sharebot, działający na Arduino i dostępny w postaci zestawu części do samodzielnego złożenia przez dzieci w szkole.

EDUino to część większego zintegrowanego rozwiązania zwanego FABsussidiario, stworzonego przez firmę PaLEoS. W jego skład wchodzi również miniaturowa drukarka 3D od Sharebot,  KIWI-3D EDU, stworzona właśnie z myślą o edukacji najmłodszych. Urządzenie o wymiarach pola roboczego 140x100x100mm jest kompaktowe i proste w obsłudze, umożliwiając dzieciom druk 3D przedmiotów w klasie. Razem z drukarką dostaniemy na karcie SD pliki do wydrukowania robota EDUino, zaś cały zestaw FABsussidiario zawiera też skecz programistyczny.

Sam robot jest świetną okazją do nauczenia dzieci podstaw robotyki i programowania, co więcej, EDUino ma otwarty kod źródłowy pozwalający uczniom na modyfikację i dodawanie nowych funkcji, rozwijając ich kreatywność. Oprócz drukowanych 3D części, zestaw do montażu zawiera również czujniki reagujące na dźwięki słyszalne, ultradźwięki i światło. Dzięki konfiguracji Bluetooth możliwe jest kontrolowanie robota za pomocą aplikacji na telefon. Uczniowie mają również dostęp do aplikacji Visualino wprowadzającej ich w tajniki programowania, zawierającej między innymi narzędzia Arduino IDE oraz AppInventor. Kursy programowania obejmują zarówno poziom podstawowy, jak i zaawansowany.

Wszystkie części niezbędne do stworzenia EDUino są zawarte w zestawie – łącznie z czujnikami, obwodami i elektroniką. Ukończony robot porusza się na sześciu kończynach. Budowanie robota samego w sobie już jest ekscytujące, a co dopiero robota w kształcie uroczego owada? Jednocześnie cały projekt jest stworzony tak, by nie zniechęcać uczniów wysokim skomplikowaniem. Jest świetnym początkiem, by zainteresować dzieci nauką programowania i robotyki na tyle, by podejmowały w przyszłości bardziej wymagające projekty.

Sharebot za cel stawia sobie rozpowszechnianie wiedzy o druku 3D, robotyce i innych umiejętnościach z zakresu STEAM. Zakłada, że w przyszłej karierze zawodowej dzisiejszych dzieci konieczna będzie znajomość druku 3D, stąd konieczność zaznajamiania ich z tą technologią już dziś. Firma udostępnia różne kursy z zakresu druku 3D kierowane do uczniów na swojej platformie Sharebot Academy.

Źródło: 3dprint.com

DODAJ KOMENTARZ:

Leave A Reply