Stratasys wprowadził do swojej oferty materiał na bazie ABS, wzmocniony włóknem węglowym, dedykowany do drukarek 3D z serii F123. Nowe tworzywo cechuje się wytrzymałością, wymaganą w zastosowaniach na oprzyrządowanie i narzędzia na hale produkcyjne, zachowując przy tym niską masę. Jest to pierwszy materiał kompozytowy dedykowany do drukarek 3D Stratasys F170 ™, F270 ™ i F370 ™.

Materiały domieszkowane włóknem węglowym zyskały popularność w zastosowaniach przemysłowych, do produkcji narzędzi i osprzętu używanego na halach produkcyjnych. Nowe tworzywo od Stratasys, ABS-CF10 zawiera 10% włókna węglowego. Dzięki temu posiada 15% wyższą wytrzymałość i ponad 50% wyższą sztywność, w porównaniu do tradycyjnego ABS. ABS-CF10 jest kompatybilny z rozpuszczalnym materiałem podporowym QSR Support ™. Umożliwia to wytwarzanie przyrostowe elementów o skomplikowanej geometrii, bez konieczności pracochłonnego usuwania supportów. 

Nowy materiał Stratasys ma być alternatywą dla elementów wytwarzanych z metalu. Firma Marshall Aerospace and Defence Group, specjalizująca się w modyfikacjach samolotów, inżynierii pojazdów obronnych i produkcji schronów korzysta z rozwiązań Fortus® 450mc i F370 do produkcji narzędzi i oprzyrządowania. Jak twierdzi Chris Botting, kierownik ds. Materiałów i inżynierii środowiska w firmie Marshall, drukarki 3D F370 oferują elastyczność doboru materiału do konkretnej aplikacji, a drukowanie 3D z materiału ABS-CF10 umożliwi szybką produkcję wytrzymałych pomocy produkcyjnych.

Druk 3D klasy przemysłowej pozwala na produkcję elementów, które mają różne, unikalne wymagania. Szeroka gama kompatybilnych materiałów zapewnia elastyczność wyboru i możliwość zastosowania odpowiedniego materiału do danej aplikacji. Drukowanie 3D w technologii FDM elementów, które kiedyś były wytwarzane z metalu umożliwia znaczną redukcję kosztów i zmniejszenie masy części. 

Wprowadzenie ABS-CF10 pozwala Stratasys skupić się na zastosowaniach druku 3D w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, przemysłowym i rekreacji. Dzięki wysokiej jakości materiałom i maszynom do wytwarzania przyrostowego, elementy wytworzone na urządzeniach Stratasys mogą być używane w zastosowaniach końcowych. Wysoka wytrzymałość materiału ABS-CF10 pozwala na wytwarzanie ergonomicznych pomocy, służących do podnoszenia, narzędzi ręcznych czy osprzętu do osiowania na liniach montażowych.

Powodem, dla którego materiały domieszkowane włóknem węglowym stały się pożądane w przemysłowym druku 3D jest ich wysoka wytrzymałość, przy zachowaniu niskiej wagi elementów. Wprowadzenie przez Stratasys ABS-CF10 to znaczący krok w zwiększaniu obecności druku 3D w przemyśle. 

Grafika: Materiały prasowe Stratasys

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like