W kategorii szeroko pojętego druku 3D, praca z drukarkami 3D typu FDM / FFF jest relatywnie najprostsza i najbardziej przystępna. W przeciwieństwie do innych technik przyrostowych, druk 3D z termoplastów jest najczystszym procesem ze wszystkich i nie wymaga aż tak skomplikowanego post-processingu, jak chociażby opisywany niedawno druk 3D z metali, czy cieszący się coraz większą popularnością druk 3D z żywic światłoutwardzalnych. Nie oznacza to jednak, że ta metoda nie niesie ze sobą pewnych uciążliwości dla użytkownika…

Dwoma podstawowymi bolączkami z jakimi borykają się użytkownicy desktopowych drukarek 3D typu FDM / FFF są kurczliwość modeli o specyficznych geometriach, drukowanych z materiałów inżynieryjnych (ABS, nylon etc.) oraz opary jakie wydzielają się podczas przetapiania tworzyw sztucznych. W zeszłym roku Zortrax postanowił je rozwiązać, wprowadzając do swoich drukarek 3D – M200 / M200 Plus i M300 / M300 Plus nowe urządzenie peryferyjne, w postaci komory filtrującej – HEPA Cover.

HEPA Cover to przede wszystkim urządzenie filtrujące – zostało wyposażona w filtr powietrza, co pozwala na wychwytywanie ponad 99% szkodliwych substancji emitowanych przez przetapiane materiały termoplastyczne, posiada również filtr węglowy odpowiedzialny za usuwanie nieprzyjemnych zapachów, wydobywających się podczas drukowania. Filtr przechwytuje cząstki o wielkości od kilku do kilkuset nanometrów, emitowanymi podczas pracy drukarki 3D.

Drugim atutem HEPA Cover jest polepszenie warunków temperaturowych wewnątrz komory roboczej urządzenia. Oryginalny Zortrax M200 był otwarty z czterech stron (front, lewy i prawy bok oraz góra), co bywało kłopotliwe przy pracy z materiałami klasy ABS w pomieszczeniach o dużej cyrkulacji powietrza (modele potrafiły się mocno odkształcać lub pękać, gdy były eksponowane na podmuchy chłodnego – czy w ogóle zmiennego pod względem temperatury powietrza). Z czasem producent wprowadził do sprzedaży panele boczne, które ograniczały ten problem (w modelu M200 Plus i M300 Plus są już one oferowane w standardzie), wciąż jednak pozostawał problem otwartej góry urządzenia, co mogło być problematyczne w pomieszczeniach klimatyzowanych.

HEPA Cover rozwiązuje ten problem – komora jest instalowana na górze drukarki 3D, zamykając jej wnętrze. Oczywiście nie należy porównywać tego rozwiązania do tego znanego z Zortrax Inventure, czy maszyn klasy przemysłowej – zamknięcie istotnie pomaga w utrzymaniu stabilnej temperatury wewnątrz i niweluje przypadkową cyrkulację powietrza z zewnątrz drukarki 3D, i choć nie mamy nad tym 100%-wej kontroli, jesteśmy jednak w stanie ustawić uśrednioną temperaturę w komorze. Jest to istotna poprawa w kwestii jakości pracy urządzenia i dla użytkowników stosujących zazwyczaj trudne, specjalistyczne materiały eksploatacyjne – rekomendowana inwestycja.

Komora jest dostarczana w klasycznym, Zortraxowym pudełku. Wewnątrz znajduje się komora, moduł filtrujący na który składa się elektryczny wiatrak z możliwością regulacji mocy, filtr HEPA oraz filtr węglowy, komplet śrub wraz z kluczem imbusowym i zasilacz.

Do tego prosta i wykluczająca pomyłki w montażu instrukcja.

Wewnątrz modułu filtrującego znajdują się filtr HEPA oraz filtr węglowy.

Montujemy go na zewnątrz komory, na cztery śruby.

Komorę z filtrem osadzamy na drukarce 3D. Podłączamy do źródła zasilania i włączamy. Za pomocą pokrętła regulujemy pracę wiatraczka umieszczonego wewnątrz modułu filtrującego.

Z frontu znajdują się drzwiczki mocowane na magnesy. Po ich zdjęciu mamy dostęp do ekstrudera, co będzie potrzebne przy zakładaniu / wymianie filamentu.

Generalnie montaż całości nie powinien zająć dłużej jak 10 minut.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like