Photon to polski robot edukacyjny, który zdobywa rozgłos i uznanie na całym świecie. Projekt rozwijany przez absolwentów Politechniki Białostockiej zdobył w lipcu zeszłego roku ponad 50 tysięcy dolarów dofinanoswania podczas zwycięskiej kampanii crowdfundingowej na Kickstarterze. Już wkrótce Photon ma dostępny zarówno w wersji konsumenckiej jak i przeznaczonej dla placówek edukacyjnych. W procesie produkcyjnym firmę wspierał m.in. olsztyński Zortrax, który pomógł stworzyć 25 pierwszych egzemplarzy testowych, drukując obudowy dla urządzeń.

Robot potrafi jedynie to, czego nauczy go dziecko, samo przy okazji odkrywając podstawy programowania, logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji. Komunikacja z nim odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji na urządzeniach z systemami Android i iOS. Ich zdaniem będzie ponowne nauczenie robota korzystania ze swoich zmysłów za pomocą wbudowanych czujników. Ich ograniczeń i możliwości uczą się razem z robotem za pomocą serii eksperymentów.

Photon posiada 10 wbudowanych czujników, które pozwalają mu wykrywać przeszkody, dotyk, oświetlenie, dźwięk, kontrast podłoża, wydawać dźwięki, zmieniać podświetlenie, komunikować się z innymi robotami itp. W wersji konsumenckiej (B2C), robot jest mentorem i prowadzi dziecko „za rączkę” przez aplikację zaprojektowaną razem z zespołem psychologów z Uniwersytetu SWPS z Warszawy. Obsługa i nauka nie wymaga nadzoru rodzica.

Wersja edukacyjna przeznaczona jest do szkół i instytucji zajmujących się edukacją technologiczną najmłodszych. Posiada ona odrębną aplikację opracowaną z Wydawnictwem Grupa MAC (należącym do czołówki polskich wydawnictw edukacyjnych) wraz ze scenariuszami dla nauczycieli, ułatwiającymi prowadzenie zajęć z większą grupą dzieci. Do wersji edukacyjnej, przewidziane są również dodatkowe materiały dydaktyczne, które pozwolą uczyć nie tylko programowania, ale również matematyki, języka polskiego czy nawet biologii w tym samym czasie.

Twórcy robota zebrali już zamówienia z ponad 30 krajów, a w sierpniu tego roku zamierzają otworzyć pierwszą linię produkcyjną. Jedną z firm, która udzieliła in wsparcia jest największy polski producent drukarek 3D – Zortrax. Firma pomogła autorom Photona w produkcji 25 pierwszych egzemplarzy testowych, drukując obudowy dla urządzeń. Ten etap był niezbędnych do przeprowadzenia programów pilotażowych wraz z dziećmi i intensywnych testów.

Technologie przyrostowe są idealnym narzędziem do tego typu działań – jest to szybkie i tanie rozwiązanie pozwalające na tworzenie prototypów produktów przed ich finalną produkcją. Tworzenie kolejnych wersji prototypów tą metodą jest również nieskomplikowane w porównaniu do innych metod przemysłowych.

Photona testowało już blisko trzy tysiące dzieci w całym kraju. Jedną z największych grup młodych testerów były dzieci z domu dziecka w Krasnym, co można zobaczyć na filmie autorstwa Krzysztofa Kiziewicza:

To nie jedyny przykład zaangażowania Zortrax w projekty edukacyjne. W 2015 r. firma wyposażyła w drukarki 3D 180 placówek edukacyjnych na terenie województwa mazowieckiego. Projekt realizowany przez Agencję Rozwoju Mazowsza miał na celu popularyzację technologii druku 3D wśród lokalnej społeczności. Firma wielokrotnie angażowała się również w naukowe projekty studenckie wykorzystujące druk 3D.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D