Projekt reaktora Iron Mana z drukarki 3D

0

Postać Iron Mana jest bardzo wdzięcznym tematem dla niezliczonej ilości amatorów druku 3D na całym świecie. Począwszy od drukowanych modeli całej postaci, a skończywszy na maskach i elementów zbroi drukowanych w pełnym wymiarze – internet jest pełny zdjęć fantastycznych projektów, które nie byłyby możliwe, gdyby nie niskobudżetowa drukarka 3D. Pewien Holender, Timo Maluche, postanowił stworzyć coś odrobinę innego – za to dużo bardziej spektakularnego, reaktor Iron Mana / Tony`ego Starka.

Impulsem do stworzenia tego projektu była druga część filmu, w której asystentka Tony`ego Starka – Pepper Potts wręcz mu prezent w postaci reaktora, który Stark musi nosić w swoim ciele przy sercu, jako dowód, że je posiada w sensie metaforycznym. Scena na tyle zafascynowała Maluche, że postanowił wykonać identyczną replikę samodzielnie za pomocą drukarki 3D – CartesioM. Aby tego dokonać, analizował scenę z reaktorem dosłownie klatka po klatce i przenosił wszystkie detale jakie udało mu się wypatrzyć na kartkę papieru tworząc wstępne szkice. W dążeniu do doskonałości porównywał nawet jego rozmiar względem dłoni Potts, aby uchwycić jak najdokładniejszy rozmiar.

Reactor Iron Mana 01

Projekt reaktora został stworzony za pomocą Autodesk Inventora 2014 i rozłożony na pojedyncze części umożliwiające jego wydruk. Po złożeniu wszystkich elementów w całość postanowił dodać do niego źródło światła, aby projekt jeszcze bardziej zbliżyć do filmowego oryginału. Po szybkim przeprojektowaniu modelu dodał do niego oświetlenie w postaci 30 LED`ów oraz 9-woltowej baterii. Rezystory zostały połączone do każdej diody LED oraz przylutowane w układzie równoległym. Aby dopełnić niezwykłego efektu, reaktor został wydrukowany z fluorescencyjnego materiału, który świeci w ciemności.

Reactor Iron Mana 02

Cały projekt zajął Maluche`owi tydzień: projektowanie w Inventorze, drukowanie 3D, lutowanie obwodów oraz finalny montaż. Wkrótce zamierza go udostępnić za darmo w internecie – póki co reaktor Iron Mana służy jako lampka nocna.

Reactor Iron Mana 03

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

DODAJ KOMENTARZ:

Leave A Reply