taulman 3D to amerykańska firma produkująca filament do drukarek 3D, znana najbardziej z produkcji materiału 618 Nylon Co-Polymer, charakteryzujący się wysoką twardością. Filament nie mógł być jednak używany przez drukarki 3D drukujące wyłącznie w niskich temperaturach z PLA. W odpowiedzi na liczne głosy konsumentów, taulman 3D stworzył kolejny materiał – „t-glase” (tough glass – twarde szkło). Filament jest twardy, topi się w stosunkowo niskich temperaturach i jest przezroczysty, nadając wydrukowanym modelom unikalny charakter.

Filament t-glase został wyprodukowany na bazie polimeru PETT, a konkretnie jego najtwardszym rodzaju, wykorzystywanego m.in. w produkcji zbiorników na wodę i płynne chemikalia. Najważniejsze zalety materiału to:

  • twardość – jest to materiał stricte przemysłowy, w związku z czym charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością
  • temperatura – optymalna temperatura topienia materiału to 212-224 °C, a temperatury graniczne to 207 i 235 °C
  • certyfikat FDA – materiału można używać do produkcji opakowań na jedzenie i/lub napoje jak również kubki czy filiżanki
  • możliwy do recyclingu – chociaż materiał nie jest biodegradowalny jak PLA, jego resztki pochodzące z niewykorzystanych / nieudanych wydruków, można używać ponownie po przerobieniu go w urządzeniach rodzaju Filabota
  • kurczliwość – bardzo niska kurczliwość materiału, który bardzo dobrze sprawdza się przy użyciu stołów roboczych wykorzystujących akryl, szkło czy Kapton
  • spaliny – taulman 3D zapewnia, że w trakcie topienia się filamentu nie wydziela się przykry zapach; oczywiście nie ma to związku ze szkodliwością samych oparów.

Koszt filamentu za 1 szpulę o średnicach 1,75 lub 3 mm (1 szpula = 1 funt = 0,45 kg) wynosi 30,00 $ + 59,90 $ za transport. Zatem całkowity koszt 0,5 kg filamentu wynosi ok. 300,00 PLN. Dość drogo…

Źródło: www.taulman3d.com via www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like