SHAPEWAYS to obok MATERIALISE największa firma na świecie świadcząca usługi druku 3D. Lecz mimo, że obydwie firmy zarabiają na tym krocie i na chwilę obecną mają problemy z zapewnieniem płynnej obsługi zamówień, są w pełni świadome tego, że za pomocą nawet najlepszych drukarek 3D nie da się wyprodukować wszystkiego. Druk 3D sprawdza się tylko przy tworzeniu określonych kształtów przeznaczonych dla określonych celów – do reszty bardziej zaawansowanych modeli potrzebne jest zaangażowanie dodatkowych technologii. Z tego założenia wyszedł nowy start-up Fab All Things, który jako pierwszy na świecie łączy wszystkie najpopularniejsze technologie produkcyjne w komercyjnym modelu biznesowym.

Firma postanowiła złożyć swoim potencjalnym klientom jedyną w swoim rodzaju ofertę: prześlijcie nam projekt, społeczność skupiona wokół serwisu go oceni i zagłosuje. Jeśli zostanie on wybrany, wyprodukujemy go i będziemy sprzedawać, dzieląc się zyskami. Do produkcji zostanie wybrana najbardziej nadające się do tego technologia. W ofercie mamy druk 3D, obróbkę skrawaniem, formowanie próżniowe oraz cięcie laserowe i plazmowe. Zatem możemy wyprodukować praktycznie wszystko…

Na razie oferta Fab All Things jest dramatycznie uboga i śmiesznym jest porównywanie jej do wymienionych na wstępie SHAPEWAYS czy MATERIALISE. Mimo to pomysł wydaje mi się genialny w swojej prostocie i stanowi unikalną ofertę na rynku. Jeżeli pomysł się przyjmie, powiększy się zapewne i ich portfolio produktów. W końcu i SHAPEWAYS kiedyś zaczynało od pojedynczych projektów na stronie. To co nie do końca mi się podoba, to aspekt społecznościowy polegający na głosowaniu na wybrany produkt do druku. Myślę, że jest to wymuszone początkową fazą rozwoju serwisu i faktem, że stara się on przyciągnąć do siebie jak największą ilość użytkowników. Jednakże docelowo możnaby to znieść na rzecz tradycyjnego modelu biznesowego.

Ciekaw jestem jak ten projekt będzie się dalej rozwijał i kibicuję mu. Usługi komplementarne mogą okazać się skutecznym sposobem na przełamanie dominacji SHAPEWAYS i MATERIALISE w druku 3D w internecie.

Źródło: www.faballthings.com via www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Comments

  1. Fajne myślę o czymś takim w naszym kraju nad Wisłą a raczej nad usługami Druk3d, laser, cnc ciekawe czy by chwyciło

    1. Duze koszta poczatkowe; ciagle w porownaniu do europy zachodniej niska zdolnosc nabywcza polakow, gdzie koszty produkcji z druku 3d ciagle nie naleza do tanich. Ale sam pomysl bardzo dobry 🙂

Comments are closed.

You may also like