XTC-3D – materiał do wygładzania wydruków

13

Największą bolączką wydruków w technologii FDM jest ich chropowata powierzchnia, naznaczona tzw. prążkami, powstałymi przez nanoszenie półpłynnego plastiku warstwa po warstwie. Nawet drukując obiekty z warstwą na poziomie 100 mikronów (lub mniej, o ile pozwala na to drukarka 3D), są one wciąż widoczne i dla określonych rodzajów modeli dyskwalifikują tą technologię. Co prawda ABS można z powodzeniem szlifować, ale zdarzają się takie obiekty, których oszlifować się po prostu nie da, lub jest to ekstremalnie kłopotliwe. Można co prawda potraktować taki wydruk acetonem (czy to przez pocieranie go zwilżoną w acetonie szmatką, czy wyeksponować go na opary rozgrzanego acetonu – co z kolei jest wielce niebezpieczne), ale utraci się wtedy ostrość wydruku nie wspominając o aspekcie zdrowotnym całej zabawy. Tymczasem amerykańska SMOOTH-ONR wypuściła na rynek specjalny materiał do wygładzania wydruków XTC-3D, który może skutecznie rozwiązać ten problem…?

XTC-3D to materiał służący do wygładzania i wykańczania powierzchni wydrukowanych modeli. Składa się z dwóch składników, które miesza się ze sobą w proporcjach opisanych w instrukcji użytkowania. Może być nakładany na ABS, PLA, a nawet Laywoo-D i inne pochodne PLA. Oprócz technologii FDM może być stosowany na wydrukach z żywic oraz wytwarzanych metodą SLS. Po nałożeniu na model, materiał wypełnia dokładnie wszystkie nierówności, tworząc smukłą i błyszczącą powierzchnię. Jest nakładany za pomocą pędzla, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad tym w jaki sposób i gdzie zostanie pokryty nim nasz model. Materiał sam się poziomuje na modelu i schnie w sposób równomierny, nie zostawiając śladów pędzla. Co ważne, może być potem szlifowany, gruntowany i malowany.

Materiał występuje w kilku wariantach – transparentnym, kolorowym lub metalicznym. W tym ostatnim przypadku model malujemy np. na kolor złota, następnie po wyschnięciu szlifujemy go i uzyskujemy idealnie metaliczny kolor i połysk.

Oficjalnym dystrybutorem materiału w Polsce jest firma evoxel. XTC-3DR w polskiej dystrybucji kosztuje 129,15 PLN brutto za opakowanie 181 g (6,4 oz). Produkt będzie dostępny w pierwsze połowie grudnia, opakowanie 181 g wystarcza na pokrycie jedną warstwą ponad 4000 cm2. Materiał występuje w jednym wariancie (przezroczysty) i ma możliwość barwienia w masie poprzez dodawanie pigmentów. Firma evoxel będzie obecna na targach 3D Show Printer & Scanner w Warszawie, gdzie będzie miała m.in. ten materiał.

Źródło: www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2]

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.