Artec Group to jeden z najbardziej znanych producentów skanerów 3D na świecie. Podczas zbliżających się targów Euromold we Frankfurcie w Niemczech, firma zamierza zaprezentować unikalny skaner 3D Shapify Booth, służący do szybkiego, zautomatyzowanego skanowania 3D ludzi. Samo skanowanie ma trwać zaledwie 12 sekund, natomiast proces generowania pliku gotowego do druku 3D nie więcej jak 5 minut. Skaner 3D – a raczej przenośna kabina skanująca jest idealnym rozwiązaniem dla centrów handlowych i dużych domów towarowych, parków rozrywki oraz innych miejsc uczęszczanych przez wiele osób. Shapify Booth jest przyjazny dla użytkownika i bardzo łatwy w użyciu. Kabinę można łatwo przenieść z lokalizacji do lokalizacji. Może stanowić bardzo ciekawą atrakcję dla odwiedzających  bez wątpienia wpłynąć pozytywnie na popularyzację technologii skanowania 3D jak i samego druku 3D.

Shapify Booth jest swego rodzaju wariacją na temat skanowania 3D opartego o fotogrametrię, czyli równoczesnego wykonania zdjęcia z kilkudziesięciu aparatów fotograficznych ustawionych na różnej wysokości i pod różnym kątem wokół obiektu, a następnie złożenie z nich skanu 3D o wysokiej rozdzielczości. Z technologii tej korzysta m.in. warszawskie studio twin3D. W skanerze 3D Arteca wygląda to nieco na podobnej zasadzie:

 • wokół obiektu rozstawione są dwie ścianki, gdzie jedna stanowi tło, a na drugiej rozmieszczone są cztery skanery 3D
 • obiekt (człowiek) stoi nieruchomo pośrodku okręgu o średnicy 3 metrów, a ścianki obracają się wokół niego generując chmurę punktów i pobierając tekstury
 • wykonane skany 3D mają od 400 do 500 tysięcy polygonów.

 

Dzięki wysokiej wydajności skanowania odwzorowywane są nawet najmniejsze szczegóły skanowanych modeli, jak chociażby fałdy odzieży. W całym procesie skanowane powierzchnie są automatycznie montowane przez zaawansowane algorytmy do pliku, który może być później wykorzystany do drukowania 3D. Proces skanowania przebiega w pełni automatycznie, a jego obsługa odbywa się za pomocą zaledwie dwóch przycisków. Użytkownik kabiny nie musi posiadać żadnej wiedzy na temat skanowania 3D – Shapify Booth ma działać w zamyśle jak budka fotograficzna. Człowiek wchodzi do niej, przybiera odpowiednią pozę i wciska przycisk „SKANUJ” – reszta dzieje się samoistnie.

Skaner 3D Arteca jest odpowiedzią na coraz bardziej rosnące w ostatnim czasie zapotrzebowanie dużych sklepów wielkopowierzchniowych na usługi skanowania i drukowania 3D miniatur ludzi. Pod koniec września informowałem, iż tego typu punkty uruchamiają w Niemczech MediaMarkt i Saturn. Jeżeli tego typu usługi przyjęłyby się, a ludzie zaczęliby z nich masowo korzystać, Artec nie nadąży z produkcją swoich budek do skanowania 3D…

Źródło: www.3druck.com
Grafika: www.scanable.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

 1. Ach, zdobyć tak czyjąś laleczkę i ponakłuwać!

 2. Estetyka psa Bobika?

  Tak, tak. Tak kojarzą mi się te figurki ludzi i zwierząt. Z estetyką kiczu, a szerzej z estetyką jarmarkowo-odpustową. W ten sposób opisuje figurę psa Bobika Aleksander Jackowski w „Polskiej sztuce ludowej”, wyd. PWN, 2002. Nie zdziwię się jeżeli takie nowe ozdoby będziemy mogli niedługo oglądać na straganach w całej Polsce.

  Może ktoś pamięta te jarmarki z początku lat 60-tych ub. wieku? Sporych rozmiarów pies Bobik królował tam na szczycie różnych precjozów umieszczonych na współosiowych platformach. Można było go wygrać kręcąc najniżej położonym kołem fortuny (już wtedy). Szczęśliwy właściciel psa Bobika przepychał się między zazdrosną gawiedzią, trzymając go mocno oburącz, figura była bowiem z gipsu (!) już wtedy, zanim wymyślono drukarki 3d drukujące z tego szlachetnego i naturalnego materiału.
  A jednak trochę mi żal…

Comments are closed.

You may also like

More in Skanery 3D