Ofensywa 3D Phoenix nie zwalnia tempa. Chwilę przed końcem ubiegłego roku informowaliśmy, że firma wprowadziła do oferty drukarki 3D innowacyjnego, amerykańskiego start-upu – Desktop Metal, a zaledwie pięć dni temu do portfolio trafiły urządzenia weteranów branży desktopowego druku 3D z USA – Robo 3D. Dziś 3D Phoenix ogłosił kolejną nowość w swojej ofercie, trzymając się wciąż amerykańskiej myśli technologicznej. Firma została oficjalnym resellerem Markforged, producentem jedynych na świecie drukarek 3D, wykorzystujących w procesie druku 3D włókno węglowe, szklane oraz kevlar.

Markforged to bez wątpienia jedna z najbardziej innowacyjnych firm w segmencie druku 3D. Od 2014 roku rozwija technologię druku 3D typu FDM w oparciu o specjalistyczne materiały o wysokiej wytrzymałości bądź sztywności – włókno węglowe, szklane oraz kevlar. Są one wtapiane w czystej, niezmodyfikowanej formie w nylon, który jest nanoszony z drugiej, niezależnej głowicy drukującej, a powstałe w ten sposób detale są swoistym kompozytem dwóch niezwykle wytrzymałych materiałów.

W ofercie producenta znajdują się dwie serie maszyn – klasy desktop oraz klasy przemysłowej. Pierwsza grupa to urządzenia Onyx One, Onyx Pro oraz Mark Two o obszarze roboczym na poziomie 320 x 154 x 132 mm. Urządzenia wykorzystują jako materiał budulcowy Onyx (zmodyfikowany nylon autorstwa Markforged) oraz w zależności od wersji urządzenia: Onyx One – tylko nylon, Onyx Pro – nylon + włókno szklane; Mark Two – nylon + włókno szklane, węglowe i kevlar.

Seria przemysłowa to X3, X5 oraz X7. To co odróżnia je od wersji desktopowej to powiększony obszar roboczy na poziomie 330 x 270 x 200 mm, wyższa rozdzielczość druku 3D na poziomie 50 mikronów oraz laserowy system pomiarowy, który umożliwia automatyczną kalibrację platformy roboczej z dokładnością do 1 mikrona i monitorowanie procesu druku 3D. Tak samo jak w przypadku serii desktopowej, każda kolejna wersja umożliwia korzystanie z większej ilości materiałów eksploatacyjnych (X3 tylko z nylonu – X7 ze wszystkich dostępnych w ofercie).

Zaletą drukarek 3D Markforged jest możliwość rozbudowy do wyższej wersji.

Drukarki 3D korzystają z autorskiego oprogramowania Eiger. Cięcie modeli odbywa się w chmurze, gdzie przechowywane są także modele 3D. Z poziomu programu można też łączyć się bezpośrednie z pomocą techniczną Markforged – support firmy będzie mieć natychmiastowy podgląd na dany modelu i pomoże użytkownikom dokonać właściwych ustawień wydruku.

Urządzenia Markforged pojawią się niebawem w sklepie internetowym 3D Phoenix oraz fizycznie trafią do salonu wystawienniczego firmy w Warszawie.

Źródło: www.3dphoenix.pl

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like