3D Systems opublikowało wyniki finansowe za 2020 r. jak również wyniki za IV kwartał ubiegłego roku. Firma osiągnęła przychody na poziomie 615,6 mln dolarów, co czyni ją największą pod względem przychodów w światowej branży druku 3D (wyprzedza o niespełna 10 mln dolarów drugiego na liście Stratasysa). 3D Systems zanotowało wzrost przychodów o +10,5%, mimo że w IV kwartale spadły one o -12,6% rok-do-roku. Firma tłumaczy jednak ten spadek wyłącznie zbyciem aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością. Równocześnie podczas rozmowy z akcjonariuszami, prezes 3D Systems – Dr. Jeffrey Graves zapowiedział, że w obliczu agresji Władimira Putina na Ukrainę, firma zawiesza całą sprzedaż do Rosji.

3D Systems raportuje swoje wyniki finansowe w dwóch obszarach: sprzedaż produktów oraz usług, ale od czasu sprzedaży działu produkcji na żądanie, drugi dział generuje bardzo małe przychody, ograniczając się jedynie do doradztwa technologicznego oraz sektora medycznego i protetycznego. Sprzedaż produktów (maszyn i materiałów eksploatacyjnych) wygenerowała w IV kwartale przychód w wysokości 118 mln dolarów, czyli o +4% więcej niż w czwartym kwartale 2020 r. i +12% wzrost w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r.

W telekonferencji z akcjonariuszami, Graves pochwalił się, że firma wypuściła na rynek „najwięcej nowych materiałów w swojej historii”, wyjaśniając stale rosnące przychody z w sektora produktów. Wzrost przychodów jest również napędzany przez wielki popyt na produkty z sektora opieki zdrowotnej i przemysłowego, które wzrosły odpowiednio o +40% i +24% rok-do-roku. Przychód z usług wyniósł zaledwie 33 mln dolarów w IV kwartale 2021 r., co stanowi -45% spadek w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. .

Bardzo ważnym aspektem w sytuacji 3D Systems są efekty szerokiej restrukturyzacji ogłoszonej w sierpniu 2020 r. W jej efekcie koszty operacyjne spadły w 2021 r. do ​​297 mln dolarów, a przedstawiciele firmy przewidują, że wartość ta jeszcze spadnie do 225-250 mln dolarów w 2022 r. Chociaż brzmi to jak dobra wiadomość, warto odnotować, że w konsekwencji o -48 mln dolarów spadła wycena wartości 3D Systems.

Równocześnie 3D Systems dokonywało również przejęć innych firm, w szczególności w obszarze rozwiązań dla medycyny jak również przemysłu. Firma przejęła producenta biodrukarek 3D Allevi, firmę specjalizującą się w biodruku wątrony – Volumetric Biotechnologies, firmę programistyczną Oqton, Additive Works, a ostatnio Titan Robotics i Kumovis.

W rozmowie z akcjonariuszami Jeffrey Graves ogłosił również, że 3D Systems będzie sprzeciwiać się „niedopuszczalnym implikacjom humanitarnym” w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i natychmiastowe zawieszenie wszelkiej sprzedaży swoich produktów do Rosji, dodając, że ma nadzieję, że sytuacja zostanie „rozwiązana szybko i pokojowo„, a obywatele Ukrainy będą żyć w „wolnym kraju z wybieralnym rządem przedstawicielskim„.

Źródło: www.3dsystems.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like