3D Systems – największa pod względem przychodów firma w branży druku 3D, od dłuższego czasu poszerza swoje kompetencje i udział rynkowy w obszarze medycyny, stomatologii i biodruku 3D. Teraz firma ogłosiła wejście na rynek radioterapii onkologicznej wraz z wprowadzeniem nowego systemu o nazwie Virtual Surgical Planning – Bolus „VSP”. Jest on dedykowany do produkcji przyrostowej urządzeń medycznych do leczenia nowotworów o bardzo cienkich i dopasowanych ściankach, minimalizując wszelkie szczeliny powietrzne między instrumentami a pacjentami. Części są produkowane z biokompatybilnego elastomeru i potencjalnie poprawiają ich skuteczność terapeutyczną.

Około 50% pacjentów, u których zdiagnozowano raka, będzie leczonych radiologicznie. Aby pomóc ukierunkować promieniowanie podczas leczenia, dostawca (np. fizyk medyczny, dozymetrysta, onkolog radiolog) używa bolusa — elastyczne oprzyrządowanie, które dopasowuje się do skóry pacjenta. Gotowe bolusy często pozostawiają luki między urządzeniem a anatomią pacjenta, co może skutkować niewystarczającą dawką radiacji i narażać sąsiadującą anatomię na niepożądane promieniowanie.

Dzięki systemowi VSP Bolus, 3D Systems może projektować i dostarczać bolusy, które są zgodne z szeroką gamą anatomii. Proces rozpoczyna się od danych obrazowych pacjenta i danych wejściowych od specjalisty zajmującego się radioterapią. Wykorzystując te informacje, VSP Bolus jest projektowany z żądaną grubością materiału, aby zoptymalizować celowanie radioterapii. Dzięki temu, specjaliści od radioterapii są uwolnieni od czasochłonnego, samodzielnego projektowania i wytwarzania bolusów. Po ich zaprojektowaniu, inżynierowie 3D Systems wykorzystują druk 3D, aby wyprodukować wysokiej jakości bolus z miękkiego materiału, który dopasowuje się do anatomii pacjenta, umożliwiając skuteczniejsze leczenie.

VSP Bolus to jedyne rozwiązanie na rynku, które oferuje pełną usługę projektowo-produkcyjną w oparciu o plan leczenia pacjenta. W rezultacie dostawcy radioterapii nie potrzebują specjalistycznego oprogramowania do projektowania i specjalistycznej wiedzy, co pozwala im skupić się bezpośrednio na leczeniu i opiece nad pacjentem. Doświadczenie 3D Systems w produkcji wyrobów medycznych z wykorzystaniem technologii przyrostowych, umożliwia firmie dostarczanie biokompatybilnych bolusów dostosowanych do konkretnego pacjenta, które mogą poprawić modulację terapii i sam komfort pacjenta.

Źródło: www.3dsystems.com
Zdjęcie: www.3dsystems.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like