Algi występujące w dużych ilościach mogą być naprawdę złym znakiem. Szkodliwe wykwity alg świadczą o nieprawidłowościach pojawiających się w ich środowisku naturalnym. Dzieje się to zazwyczaj pod wpływem nawozów i innych toksyn spływających do zbiorników wodnych. Wykwity glonów spędzają sen z powiek wielu ekologom. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, o czym świadczą dokonania firm takich jak D Fuel i ALGIX, które skupiają się na produkcji filamentów z alg i zaawansowanych filamentów PLA, i od niedawna wspólnie świadczą usługi dla firmy ALGIX 3D.

Filamenty wyprodukowane z alg są dostępne w rozmiarach 1.75 i 2.85 mm.  Producent inspirował się naturą przy wyborze barw, ich oryginalne nazwy to: Primordial Red, Terrestrial Tan, Algae Green, Evergreen, Agave Blue, Tundra Gray and Swamp Black. Wydruki mają strukturę podobną w dotyku do kości lub piaskowca. Barbara Zeller – specjalista ds. marketingu firmy 3D Fuel uważa, że ich filamenty to prawdziwa gratka dla użytkowników technologii FDM, którzy dotychczas musieli wybierać pomiędzy wytrzymałością a estetyką oraz jakością materiału.

Filamenty z alg są wykonane z biodegradowalnego PLA połączonego z algami zbieranymi z obszarów, gdzie ich nadmiar szkodzi środowisku. Filamenty z alg wymagają niższej temperatury od PLA, potrzebują mniej energii do wydajnego wydruku i są o wiele bardziej wytrzymałe niż inne filamenty. Asthon Zeller – specjalista ds. badań i rozwoju firmy ALGIX podkreśla,  że dzięki produkcji filamentów z algi, firma pomaga zachować równowagę w ekosystemie, a również jest w stanie zapewnić bardziej wytrzymałe materiały bez konieczności utylizacji ziemi uprawnej.

algaefil

Nowe filamenty zostały zaprezentowane na tegorocznych targach CES w Las Vegas i cieszyły się ogromną popularnością i zainteresowaniem.  Asthon Zeller skomentował osiągnięcie firmy ALGIX następująco:

Jesteśmy podekscytowani możliwością wprowadzenia na rynek naszego nietoksycznego i wytrzymałego zamiennika dla ABS, nazwanego DURA. Filament ten  przewyższa ABS w wielu dziedzinach – ze względu na jego wiązkość i elongację, nie wymaga także podgrzewanego stołu, ani komory roboczej. Zamierzamy również wprowadzić biodegradowalny elastyczny filament pasujący do każdej drukarki, bez konieczności wymiany głowic. Uważamy, że oba filamenty naszej produkcji będą ogromnym uderzeniem w rynek, ze względu na liczne kontrowersje związane z ABS i innymi toksycznymi materiałami.

Asthon Zeller – ALGIX

W swojej wypowiedzi Asthon Zeller nawiązał do ostatnich badań naukowców z University of Texas, według których PLA jest materiałem absolutnie bezpiecznym, w przeciwieństwie do ABSu, znanego z emisji substancji rakotwórczych i dużych ilości styrenu. Proces druku 3D z tego materiału wymaga specjalnych warunków, zwłaszcza wentylacji.

SpoolBoxChameleon_Algae_Fuel-600x600

ALGIX ma w planach produkcję filamentów dla innych firm, a ALGIX 3D pracuje również z wieloma dystrybutorami sprzedającymi ich filamenty. Czekamy w takim razie na pojawienie się tych “zdrowych” materiałów i u nas w kraju, zakładając, że będą one pasowały do drukarek 3D dostępnych na polskim rynku.

Źródło:www.3dprint.com
Grafika: [1], [2], [3]

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

  6 Komentarze

  1. Tylko nośnikiem jest dalej PLA czyli:
   – niska temperatura mięknięcia materiału
   – kłopoty ze szlifowaniem
   – brak możliwości wygładzenia jak ABS

   1. No i nie niesie ze sobą takiego zagrożenia dla zdrowia użytkownika. Same minusy…

    1. Raczej chodzi mi o techniczne właściwości. Oczywiście oprócz tego co napisaleś plusem jest jeszcze niższa temperatura druku i wytrzymałość podobna do ABS ale to nie wystarczy aby zastąpić ABS.

     1. Zgadza się, tylko że idea stojąca za tym materiałem polega nie na zastąpieniu ABS czymś o podobnych właściwościach fizycznych / mechanicznych, tylko redukcję szkodliwych oparów. Również w kontekście czystego PLA.

  2. Algix brzmi jak nazwa leku ;]

   Tylko właśnie w czym dokładnie przewyższa ABS? Jeżeli będzie wytrzymalszy i mniej kruchy niż PLA oraz ABS, to ma to jakiś sens. Tylko to co napisał Mscichu trochę wyklucza ten materiał, żeby całkiem zastąpić ABS.

   Ciekawe jak na tle ABS wypada XT od Colorfabb.

   1. Według założeń producenta ALGIX 3D to materiał, który ma większą wytrzymałość, a również jest absolutnie nietoksyczny. Dodatkowo podkreśla jeszcze wielokrotnie, że algi do produkcji filamentu pochodzą z terenów, w których występują one w nadmiarze, a wykorzystywanie ich przyczynia się do ratowania środowiska, co nadaje całemu pomysłowi ekologiczną (i przy okazji bardzo modną) otoczkę.

  Brak możliwości dodawania komenarzy

  Może cię również zainteresować