Od niespełna tygodnia możemy śledzić zmagania sportowców na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Jako że nasi sportowcy, póki co zamykają klasyfikację medalową, to możemy przyjrzeć się nieco działaniom zakulisowym, zwłaszcza w zakresie wykorzystywanego sprzętu sportowego. Jak się okazuje, spory udział w jego projektowaniu i wytwarzaniu odgrywa technologia druku 3D.

Gigant branży druku 3D, firma Stratasys, ujawniła, że współpracowała z amerykańską kadrą saneczkarską w zakresie drukowania specjalistycznych komponentów do wykorzystywanych przez nich sań sportowych. Jako że sport ten, oprócz tego że należy do bardzo widowiskowych, jest również bardzo niebezpieczny, używany sprzęt powinien spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa, w tym charakteryzować się bardzo wysoką wytrzymałością, na co też położono bardzo duży nacisk.

Specjalne sanie zostały zaprojektowane dla Justina Krewson’a oraz Andrew Sherk’a, którzy są jednymi z faworytów w swojej kategorii. Chcąc być jednak bardziej precyzyjnym sanie, na których para ta będzie startować nie zostały wydrukowane w 3D, ale druk 3D bezpośrednio przyczynił się do ich aktualnego kształtu oraz poprawy wydajności, która może przełożyć się na osiągnięcię przez nich nieco większej przewagi nad konkurencją.

Inżynierowie Stratasysa zaprojektowali, wydrukowali w 3D oraz przetestowali kilka różnych prototypów sań, które w szybki i relatywnie tani sposób umożliwiły eliminację wykrytych błędów oraz dostosowanie ich idealnie pod preferencje każdego ze sportowców. Po uzyskaniu prototypu o optymalnych parametrach druk 3D posłużył do wykonania narzędzi, które pomogły w wytwarzaniu omawianego sprzętu z wytrzymałych materiałów kompozytowych.

W porównaniu do tradycyjnych metod wytwarzania sań, które zaliczane są do bardzo czasochłonnych i kosztownych, druk 3D pozwala na uzyskanie większej swobody w projektowaniu i umożliwia stworzenie sprzętu idealnie spersonalizowanego (wyprofilowanego) dla danego sportowca. Czynnik ten poprawia nie tylko komfort ale też ergonomię, co w przypadku sportu, w którym o zwycięstwie decydują często ułamki sekund, jest niezwykle ważne.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like