Nieco ponad rok temu, rynkiem druku 3D wstrząsnęła informacja, że Desktop Metal – bardzo bogata, ale stosunkowo młoda firma, przejęła EnvisionTEC – legendę branży i twórcę technologii DLP, jednej z najpopularniejszych metod addytywnych opartych na żywicach światłoutwardzalnych. Dziś Desktop Metal ogłosił, że przejęta w styczniu 2021 r. firma przechodzi gruntowny rebranding, na czele ze zmianą nazwy. Od teraz EnvisionTEC to po prostu… ETEC.

Nowe logo firmy odwzorowuje charakterystyczną tacę konstrukcyjną używaną w drukarkach 3D typu DLP. EnvisionTEC jako pierwszy opracował technikę druku 3D z żywic światłoutwardzalnych przy wykorzystaniu projektorów DLP zamiast wiązki lasera. Kilkanaście lat później ta metoda została jeszcze bardziej zoptymalizowana przez brytyjski Photocentric, który zastąpił drogie w eksploatacji (ale za to super dokładne) projektory ekranami LCD, które upowszechniły druk 3D z żywic wśród hobbystów i amatorów. Równocześnie EnvisionTEC był odpowiedzialny za jedne z pierwszych przypadków zastosowań druku 3D w produkcji seryjnej – za pomocą drukarek 3D DLP od wielu lat drukowane są wkładki douszne do aparatów słuchowych.

Drukarki 3D EnvisionTEC, od 2002 roku są jednymi z najpopularniejszych urządzeń tego typu używanych w branży dentystycznej, medycznej i jubilerskiej. Po tym, jak Desktop Metal przejęło EnvisionTEC w styczniu 2021 roku, firma uruchomiła Desktop Health, aby skupić się na opiece zdrowotnej i klientach stomatologicznych. Teraz ETEC (wymawiane ē-tek) skupi się na dostarczaniu swoich rozwiązań do druku 3D do masowych producentów produktów konsumenckich i przemysłowych.

Strategia integracji Desktop Metal polega na skoncentrowaniu się w pierwszej kolejności na klientach i ich potrzebach w zakresie aplikacji (…) który pozwoli im zastosować technologie Additive Manufacturing 2.0 do masowej produkcji” — powiedział Ric Fulop, założyciel i dyrektor generalny Desktop Metal – „premiera ETEC i Desktop Health pozwala rozmawiać bardziej bezpośrednio z konkretnymi klientami o ukierunkowanych potrzebach i lepiej im służyć. ETEC oferuje niewiarygodnie wydajne drukarki 3D w połączeniu z ekskluzywnymi materiałami, które już napędzają nową falę innowacji konsumenckich i przemysłowych„.

Źródło: www.desktopmetal.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like