Sculpteo, we współpracy z BASF, ogłosił wprowadzenie do oferty nowej serii materiałów do druku 3D, dedykowanych dla branży motoryzacyjnej. Francuska firma jest jedną z najdłużej działających i najbardziej znanych firm świadczących usługi druku 3D w Europie. W zeszłym roku została przejęta przez BASF – jeden z największych koncernów chemicznych na świecie, stając się równocześnie swoistym ambasadorem wszystkich nowinek technologicznych niemieckiego producenta.

Stworzone w ramach współpracy materiały to odporny na wysokie temperatury Poliamid 6 (PA6), tani polipropylen dedykowany do produkcji dużych części oraz TPU. Tworzywa są uzupełnieniem dla wprowadzonego wcześniej filamentu domieszkowanego proszkiem stalowym Ultrafuse 316L. Nowe materiały zostały opracowane w ośrodkach badawczo-rozwojowych BASF w Niemczech i Francji i można je nabyć wyłącznie za pośrednictwem Sculpteo. 

Materiały mają ułatwić produkcję seryjną elementów wykorzystywanych przez branżę automotive. PA6 to materiał o wysokiej wytrzymałości, odporny na działanie wysokich temperatur. Dzięki zmniejszonej palności, wydruki z poliamidu 6 mogą być używane do elementów pracujących w wysokich temperaturach (pod maską samochodu, jako materiał na kratki wentylacyjne, czy obudowy reflektorów). 

Wytrzymały i elastyczny TPU może być używany, jako materiał na rury wlotowe, elementy deski rozdzielczej oraz spersonalizowane kokpity. Z kolei niskobudżetowy polipropylen ma być przeznaczony do drukowania na wielkoformatowych drukarkach 3D BigRep w technologii FDM / FFF, co pozwala na wytwarzanie dużych elementów, przy relatywnie niskich kosztach.

Wprowadzenie na rynek materiałów za pośrednictwem Sculpteo jest bardzo interesującym pomysłem. Dzięki temu, BASF może produkować ciekawe materiały i oferować je za pośrednictwem Sculpteo, w rozsądnych cenach. Wprowadzone termoplasty mogą zapoczątkować produkcję innych wysoce funkcjonalnych materiałów, które pojawią się w ofercie Sculpteo.

Źródło: www.sculpteo.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like