Niemiecki producent przemysłowych drukarek 3D – German RepRap, zaprezentował nowe urządzenie, które najprawdopodobniej jako pierwsze na świecie drukuje z płynnej gumy silikonowej (LSR) – materiałem wykorzystywanym w technologii formowania wtryskowego. Maszyna o nazwie L320 działa w autorskiej technologii Liquid Additive Manufacturing (LAM), polegającej na termicznej wulkanizacji i sieciowaniu ciekłego materiału, dzięki czemu zachowuje on swoje właściwości mechaniczne i wytwarza detale, które mają prawie takie same właściwości jak części formowane wtryskowo.

LSR jest wysoce lepkim materiałem wykorzystywanym w wielu sektorach produkcyjnych, m.in. w motoryzacji, branży odzieżowej – w tym w bieliźniarskiej, sportowej i obuwniczej, czy elektronice. German RepRap pozycjonuje swoją technologię przede wszystkim w obszarze szybkiego prototypowania – po raz pierwszy będzie możliwe tworzenie prototypów bezpośrednio z LSR i to w standardzie zbliżonym do finalnej, produkcyjnej wersji.

Obszar roboczy urządzenia to 25 x 32 x 15 cm. Wysokość drukowanej warstwy wynosi od 0,22 do 0,9 mm. Możliwe jest drukowanie z trzech typów głowic o średnicach 0,23, 0,4 lub 0,8 mm. Głowice drukujące umożliwiają precyzyjne dozowanie i proporcjonalne mieszanie materiału. W procesie druku 3D kluczową rolę odgrywa wysokotemperaturowa lampa halogenowa, generująca energię aktywującą proces sieciowania materiału. Drukarka 3D L320 jest oparta o oprogramowanie Simplify3D.

German RepRap zapewnia, że maszyna dowiodła swojej niezawodności podczas szeroko zakrojonych testów wydajnościowych zarówno u producenta, jak i u kilku klientów w ramach programu pilotażowego.

Źródło: www.germanreprap.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować