Henkel w ciągu kilku ostatnich lat ugruntował sobie pozycję w branży druku 3D, przejmując szereg mniejszych spółek i zawierając współprace z szczególnie obiecującymi start-up’ami. Jednym z nich jest kalifornijska Nexa3D, zajmująca się technologiami wytwarzania przyrostowego z materiałów polimerowych. W ramach współpracy zawartej między Henkel a Nexa3D rozpoczęto prace nad nową linią żywic, które będą dystrybuowane za pośrednictwem globalnych kanałów start-up’u.

Długoletnie doświadczenie Henkel w dziedzinie światłoutwardzalnych żywic, wykorzystywanych w metodach SLA i DLP oraz wiedza specjalistów z Nexa3D ma pomóc w stworzeniu profesjonalnej linii żywic, dedykowanych do produkcji części funkcjonalnych. Pierwszym materiałem z nowej linii jest żywica 3843-xABS, opracowana przy użyciu technologii materiałowej Henkel Loctite. Materiał został zoptymalizowany do produkcji na urządzeniu NXE400.

Żywica 3843-xABS pozwala na wykonywanie elastycznych elementów o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej, odpornych m.in. na uszkodzenia wynikające z rozciągania. Charakteryzuje go również duża wytrzymałość termiczna, przez co materiał – zdaniem twórców – może być używany do produkcji wysoko obciążonych części. Wśród szerokiej gamy zastosowań wyróżniają m.in. zespoły mechaniczne do robotów i maszyn, wsporniki, dźwignie oraz elementy na potrzeby branży autmotive.

To pierwszy materiał z planowanej linii żywic, kompatybilnych z drukarką 3D NEXA 3D – firmy pracują obecnie nad serią materiałów, aby umożliwić tworzenie funkcjonalnych części w szerszym zakresie zastosowań. Urządzenia NEXA3D pracują w technologii Continuous LSPC. Metoda ta bazuje na standardowej stereofotografii, jednak za sprawą wprowadzonych ulepszeń drukarka 3D daje możliwość dużo szybszego druku przestrzennego (nawet do 1 cm na minutę). Tym, co wyróżnia rozwiązanie na tle konkurencji jest fakt, że łączy w sobie wysoką szybkość wytwarzania oraz odpowiednią jakość wykonania dla nawet najbardziej wymagających zastosowań.

Avi Reichental, współzałożyciel i dyrektor generalny z Nexa3D, były CEO 3DSystems, podkreślił, że nawiązanie współpracy z tak doświadczonym partnerem, jakim jest Henkel to ogromny krok naprzód dla jego firmy w zakresie dostarczania rozwiązań addytywnych dla przemysłu. Jak dodaje, ambicją Nexa3D jest dostarczanie materiałów do druku 3D dla największych przedsiębiorstw produkcyjnych na całym świecie.

Dystrybutorem urządzeń Nexa3D w Polsce jest firma 3D Phoenix. Drukarkę 3D można obejrzeć na żywo w siedzibie firmy w Warszawie.
Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like