Pamiętacie koncept futurystycznych opon bez powietrza od Michelin czy Goodyear? Chociaż koncerny zapewniają, że ich projekty zostaną zrealizowane, to na efekt końcowy trzeba będzie jeszcze poczekać. Jak się jednak okazuje, opony bez powietrza to wcale nie pieśń przyszłości. Południowokoreańskie stowarzyszenie K-AMUG zaprezentowało prototyp swojego nowego produktu – lekką, bezpowietrzną oponę rowerową z drukarki 3D.

Głównym założeniem przyświecającym twórcom jest wdrażanie rozwiązań z zakresu nowoczesnych technologii do lokalnego przemysłu. Stworzony przez nich produkt ma szansę znaleźć zastosowanie przede wszystkim wśród profesjonalnych sportowców – opracowana przez nich metoda produkcji pozwoliła na redukcję masy o 17% w porównaniu do klasycznej opony – z 2,27 kg do 1,89 kg. Co więcej,  według zapewnień opona pozwala na osiąganie lepszych wyników niż w przypadku klasycznych rozwiązań.

Co jeszcze wiadomo o tej nietypowej oponie? Całość została wykorzystana z elastycznego TPU, a wypełnienie w formie kratownicy pozwala na utrzymanie odpowiedniej sprężystości i wytrzymałości. Jeśli chodzi o wymiary, to opona ma 20 mm szerokości, 622 mm średnicy wewnątrz koła i 700 mm średnicy na zewnątrz.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D