MakerBot poinformował, że jego system filtracji dedykowany dla drukarek 3D z serii METHOD i SKETCH – MakerBot Clean Air System, otrzymał certyfikat GREENGUARD od UL, światowego lidera w dziedzinie nauki o bezpieczeństwie. Certyfikaty otrzymały modele MakerBot METHOD, MakerBot METHOD X i MakerBot SKETCH dla pracy z filamentem MakerBot Tough (PLA) oraz model METHOD X dla pracy z filamentami klasy inżynieryjnej – ABS, PC-ABS i nylonu.

Clean Air System to inteligentnie kontrolowany system podwójnej filtracji dla platformy METHOD, który rozwiązuje jeden z największych problemów związanych z drukiem 3D materiałów inżynierskich w środowisku biurowym – zapewnia ochronę przed emisją szkodliwych oparów jakie wydzielają się podczas przetwarzania tworzyw sztucznych. Clean Air wykorzystuje najlepszy w swojej klasie dwuwarstwowy system filtracji składający się z filtra HEPA i filtra z węglem aktywnym do ochrony przed lotnymi związkami organicznymi (LZO) i zapachami. System uwzględnia warunki otoczenia, temperaturę komory roboczej oraz materiału budulcowego.

Uzyskanie certyfikatu GREENGUARD dla systemu czystego powietrza za pomocą METHOD X jest najnowszym z bieżących inicjatyw Stratasys i MakerBot, które mają na celu wspieranie bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju i zgodności z przepisami. Ogłoszenie pojawia się tuż po niedawnej premierze MakerBot MakerBot RapidRinse™, szybko rozpuszczającego się, rozpuszczalnego w wodzie materiału podporowego, który eliminuje potrzebę stosowania żrących chemikaliów i dodatkowego sprzętu podczas przetwarzania końcowego. Drukarki 3D METHOD i SKETCH są wyposażone w funkcje, które pomagają zapewnić bezpieczniejsze korzystanie z drukowania 3D, w tym zamknięte komory konstrukcyjne zaprojektowane tak, aby uniemożliwić dostęp do platformy roboczej podczas drukowania. SKETCH zawiera również wbudowany filtr cząstek stałych, dzięki czemu idealnie nadaje się do drukowania 3D w salach lekcyjnych.

Certyfikacja GREENGUARD to uznany na całym świecie program certyfikacji i znakowania emisji produktów dla producentów niskoemisyjnych produktów, mebli i materiałów do wnętrz. Udowodniono, że produkty, które uzyskały certyfikat GREENGUARD przyznany przez UL, spełniają jedne z najbardziej rygorystycznych na świecie norm emisji substancji chemicznych.

System czystego powietrza z METODĄ X został przetestowany pod kątem UFP i LZO w komorze kontrolowanej ekspozycji, zgodnie z ANSI/CAN/UL 2904.1. Wyniki dodatkowych testów badawczych wykazały, że UFP zostały zredukowane do 100%, a całkowite LZO zostały zredukowane do 64%. Konkretne chemikalia stanowiące zagrożenie dla zdrowia podczas drukowania materiałów ABS wykazały znaczną redukcję emisji dzięki MakerBot Clean Air System. Wszystkie chemikalia będące przedmiotem badań miały również wskaźniki emisji i szacowane stężenia w biurach poniżej zalecanych poziomów.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like