Ponad trzy lata temu informowaliśmy, że firma MX3D prowadzi prace nad stworzeniem stalowego mostu w technologii addytywnej. Teraz specjaliści z holenderskiego przedsiębiorstwa pokazali efekt swojej pracy – most został już ukończony i zostanie zainstalowany w przyszłym roku nad jednym z amsterdamskich kanałów w dzielnicy czerwonych latarnii.

Konstrukcja została zaprezentowana po raz pierwszy podczas holenderskiego tygodnia designu, który właśnie trwa. Oficjalnie jest to największy na świecie metalowy most wykonany w technologii przyrostowej – prace nad projektem trwały blisko cztery lata. Specjaliści z MX3D mówią, że wszystkie testy wytrzymałościowe mostu zostały zakończone powodzeniem, dlatego obecnie rozpoczęta została procedura uzyskiwania pozwolenia na instalację konstrukcji.

Most ma 12 metrów długości i został wydrukowany przestrzennie w jednym z ośrodków produkcyjnych MX3D, znajdującym się na obrzeżach Amsterdamu. Jednak nie tylko technologia wytworzenia świadczy o innowacyjności tego projektu – most został dodatkowo wzbogacony w szereg czujników, za pośrednictwem których inżynierowie będą mogli monitorować parametry konstrukcji.

Ma to zapewnić najwyższe bezpieczeństwo oraz pomóc w kontroli jakości tego wielkogabarytowego wydruku 3D – informacje o ilości osób przechodzących przez most czy rozproszeniu masy pomogą w tworzeniu tzw. “cyfrowego bliźniaka”. Sukcesywnie aktualizowany wirtualny model mostu ma pomóc w optymalizacji i udoskonaleniach projektu.

Dodatkowo, warto zwórcić również uwagę na nietypowy design mostu – o ile wcześniejsze projekty drukowanych 3D mostów trudno nazwać atrakcyjnymi wizualnie, tak konstrukcja od MX3D ma szansę wzbogacić miejski krajobraz.

Źródło: 3ders.org

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w Projekty 3D