1 grudnia br. podczas EXPO 2020 w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Creality zaprezentowało szereg nowych produktów, jakie zamierza wprowadzić na rynek z początkiem przyszłego, 2022 roku. W krótkim cyklu artykułów prezentujemy kolejno poszczególne nowości – rozpoczęliśmy od najnowszej wersji popularnego Endera-3 S1, w tym artykule opisujemy nowy model z wyższej serii drukarek 3D chińskiego producenta – nowy CR-10 Smart Pro.

Oryginalnie seria CR była ulepszoną i powiększoną wersją serii Ender – obszary robocze zaczynały się od 30 cm w osiach XY, a kończyły nawet na 50 cm w modelu CR-10-S5. Najnowsza odsłona tej drukarki 3D stawia jednak poprzeczkę dużo wyżej, oferując masę ciekawych funkcjonalności, których w mocno budżetowej serii Ender raczej nie zobaczymy…

Zacznijmy jednak od kwestii zbieżnych z obydwoma modelami. Podobnie jak nowy Ender-3 S1, CR-10 Smart Pro został wyposażony w ekstruder bezpośredni Sprite. Różnica jest jednak taka, że w tym modelu jest on mocniejszy, wydajniejszy i dużo bardziej odporny na pracę w wysokich temperaturach. Głowica drukująca jest dostosowana do drukowania 3D materiałów kompozytowych opartych o włókno węglowe, producent też zapewnia, że poradzi on sobie z poliamidami (PA).

Drukarka 3D posiada także autopoziomowany stół roboczy, działający na identycznej zasadzie jak w Ender-3 S1. Jest na nim montowana magnetyczna podkładka, którą można zdjąć w celu łatwego odklejania gotowych wydruków 3D. Powierzchnia stołu to klasyczne dla modelu CR-10 30 x 30 cm w osiach XY oraz 40 cm w osi Z.

Przechodzimy teraz do unikalnych nowości tego konkretnego modelu. Najważniejsza zmiana to wbudowany moduł Wi-Fi i obsługa zdalna drukarki 3D z poziomu aplikacji chmurowej. Co prawda w dalszym ciągu pliki zapisywane są fizycznie na kartach SD, ale można je w końcu przesyłać do urządzenia zdalnie. Do bezpośredniej obsługi urządzenia wykorzystywany jest estetyczny panel dotykowy z nowym, atrakcyjnym UI.

Creality wprowadziło pewne przydatne, ale dość prymitywne oczywiste w swojej prostocie rozwiązanie… Otóż drukarka 3D ma do dyspozycji kamerę video, śledzącą postęp realizowanego wydruku 3D, jednakże w przeciwieństwie do innych tego typu rozwiązań na rynku, które są zintegrowane z urządzeniem, Creality dodaje po prostu niezależną – zewnętrzną kamerkę video, którą ustawia się… gdzieś obok drukarki 3D. Niezbyt wyszukane, ale możliwe że całkiem funkcjonalne? Aby obraz z kamery był widoczny także w nocy, CR-10 Smart Pro posiada oświetlenie LED, które Ender-3 S1 trzeba niezależnie dokupić.

Jeśli chodzi o dodatkowe akcesoria, to dwa zasługują na uwagę – tekstylny namiot, który nakładamy na drukarkę 3D w celu stworzenia czegoś na kształt zamkniętej komory roboczej oraz uchwyt na filament, z wyświetlaczem i czujnikiem wagowym, ważącym materiał jaki pozostał na szpuli. To ostatnie – jeżeli faktycznie poprawnie działa, może okazać się świetnym rozwiązaniem, które z chęcią zobaczyłbym we wszystkich drukarkach 3D.

Specyfikacja techniczna:

  • technologia: FDM / FFF
  • obszar roboczy: 300 x 300 x 400 mm
  • liczba głowic drukujących: 1
  • średnica głowicy: 0,4 mm
  • maksymalna temperatura głowicy: 300°C
  • maksymalna temperatura stołu roboczego: 100°C
  • komunikacja: WiFi, Bluetooth, RJ45, karta SD lub kabel USB
  • obsługiwane materiały: PLA, ABS, PETG, TPU, PA, materiały kompozytowe z włóknem węglowym

Na ten moment nie znamy jeszcze europejskiej ceny drukarki 3D i nie zakładam żeby pojawiła się w sprzedaży wcześniej jak w połowie stycznia przyszłego roku.

Źródło: www.creality.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like