Trendy „zero-waste” i „circular economy” coraz częściej pojawiają się w komunikacji marketingowej firm z branży druku 3D. Najnowszą inicjatywą w tym obszarze może poszczycić się firma PRUSA Research, która ogłosiła wprowadzenie do oferty filamentu PLA produkowanego z resztek produkcyjnych – „Prusament PLA Recycled”.

W komunikacie prasowym PRUSA Research podkreśla, że produkując swój autorski filament – Prusament, dokłada wszelkich starań, aby materiał który trafia do klientów był najwyższej jakości i spełniał wyśrubowane normy jakie nakłada na siebie producent. W konsekwencji sporo materiału odpada w fazie produkcyjnej…

Nasze materiały cechuje doskonała jednorodność kolorów, wysoka dokładność wymiarowa mierzona w dwóch osiach, idealne nawinięcie i wiele więcej. Oznacza to również bardzo surową kontrolę jakości. Nie każda szpula spełnia nasze rygorystyczne wymagania, co powoduje generowanie sporej ilości odpadu, szczególnie, jeśli błąd zostanie znaleziony pod koniec nawijania szpuli.

Część filamentów jest wykorzystywana przez firmę we własnych projektach, jednakże większość jest po prostu utylizowana. Teraz ma się to zmienić – odpady produkcyjne są ponownie przetapiane i tworzony jest z nich na nowo filament.

W porównaniu do standardowego Prusament PLA, wersja z recyklingu ma nieco wyższą tolerancję produkcyjną (± 0,05 mm) i nie jest idealnie nawinięta na szpule. Chociaż standardowy Prusament PLA nadal zapewnia lepsze wyniki dzięki bardziej rygorystycznym tolerancjom produkcyjnym, recyklingowy PLA nadaje się do drukowania dużych obiektów, które są później poddawane obróbce końcowej. Według producenta nie ma również żadnych zmian w konfiguracji PrusaSlicer. Nie trzeba importować żadnych nowych profili, ale można używać profili Prusament PLA.

Dwukilogramowa szpula Prusament PLA Recycled kosztuje 219,00 PLN, co oznacza, że ​​jest nieco tańsza niż standardowy PLA. W zakresie dostępności wielkość produkcji uzależniona jest od ilości wytwarzanych odpadów. Z tego powodu ilość szpul dostępnych w sklepie internetowym Prusa będzie ograniczona – pierwsza na rynku partia Prusament PLA Recycled składa się z 500 szpul.

Źródło: www.prusaprinters.org
Zdjęcie przewodnie: www.prusaprinters.org / zdjęcie wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like