Materiały do druku 3D

Verbatim wprowadza do oferty również elastyczny filament – Primalloy

Równo miesiąc temu informowałem, iż Verbatim – czołowy producent nośników pamięci należący do Mitsubishi Chemical Corporation wchodzi do branży druku 3D ze swoimi filamentami – ABS i PLA. Podczas niedawno zakończonych targów w IFA w Berlinie firma zaprezentowała coś jeszcze – elastyczny plastik, przypominający parametrami populary NinjaFlex, o nazwie Primalloy. Materiał ten to TPE (termoplastyczny elastomer) charakteryzujący się dużą ciągliwością i elastycznością. Podobnie jak wszystkie filamenty na rynku będzie występował w dwóch średnicach – 1,75 i 3 mm.

Verbatim zamierza wprowadzić swój nowy materiał w grudniu tego roku, niestety nie jest znana jeszcze jego cena. Nie wiadomo jakie będą dokładne właściwości Primalloy`a, a przede wszystkim nie wiadomo jak będzie zachowywał się on w druku 3D. NinjaFlex – choć umożliwia druk modeli o bardzo ciekawych parametrach fizycznych, jest równocześnie materiałem bardzo trudnym i nie nadaje się do użytkowania na wielu typach drukarek 3D (np. Zortraxie, o czym pisałem w niedawnym artykule). Czy z produktem Verbatimu będzie inaczej – zobaczymy?

Tak czy inaczej, informacja o wprowadzeniu przez Verbatim kolejnego rodzaju filamentu może być wielce kłopotliwa dla pozostałych firm z branży materiałów do druku 3D. Verbatim ma nie tylko nieporównywalnie większe zasoby produkcyjne i badawcze, to posiada sieć sprawdzonych dystrybutorów i resellerów, którzy bez zawahania wystawią filamenty firmy na półki swoich sklepów. Jedyne co może powstrzymać Verbatim przed szybką ekspansją i opanowaniem rynku to ceny, których w dalszym ciągu nie znamy? Jeżeli nie będą odbiegały one znacząco od tego co jest obecnie na rynku (czyli ok. 80-120 PLN / kg ABS lub PLA), firma może stać się czołowym producentem filamentów na lata.

Chyba, że okaże się, iż filamenty będą przeciętne, cena relatywnie wysoka, a jedyną wartością okaże się znana i rozpoznawalna powszechnie marka? Odpowiedź powinniśmy otrzymać jeszcze w tym roku…

EDIT: okazuje się, że Verbatim już jest do kupienia np. w sklepie www.igo3d.com. Jego cena jest jednak dość wysoka – 39,95 € (ok. 170 PLN) za rolkę ABS 1,75 mm + 6,38 € koszt transportu (podziękowania dla Adama Kozubowicza z Get3D za informację).

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: [1]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like