1 marca na forum MójRepRap.pl został ogłoszony konkurs na najlepszy wydruk z okazji Dnia Kobiet. W przeciwieństwie do wcześniejszych tego typu konkursów organizowanych na tej stronie, kwestia wyboru projektu konkursowego była otwarta, tzn. każdy mógł wybrać coś unikalnego. Celem nadrzędnym było oczywiście uszczęśliwienie wybranki swojego serca :-). Konkurs był bardzo zacięty, walka trwała do ostatniego końca, potrzebna była nawet dogrywka rozstrzygająca kto zdobył srebrny a kto brązowy medal! Pierwsze miejsce bezdyskusyjnie zajął Mirek Jaskułowski z Printili i jego fantastyczny wazonik na kwiaty drukowany na Up!2 Plus.

Ostateczne wyniki konkursu są następujące:

Miejsce 1 – Printila.com – 16 głosów
Miejsce 2 – MaNo – 12 głosów
Miejsce 3 – acc – 12 głosów
Miejsce 4 – emartinelli – 7 głosów.

Oprócz zaszczytnego, pierwszego miejsca, Mirek Jaskułowski otrzymał prawo pierwszeństwa wyboru nagrody, którą ostatecznie został Pirometr ufundowany przez sklep Electropark.pl. Model powstał na drukarce UP! a sam wydruk trwał 14 godzin i wyszedł za pierwszym razem. „Wybrałem go bo wydawał się być trudny w wydruku ze względu na ażurowość a jednocześnie jest bardzo ciekawy kształtem” – powiedział Mirek – „Zalajkowało go 1020 osób a wykonały tylko 53 osoby. Postanowiłem więc poddać UP-a ekstremalnej próbie„. Jak się okazało nawet z ABS, który wykazuje skurcz podczas druku 3D co ma odzwierciedlenie szczególnie przy takich projektach, dało się wydrukować ten model bez grzanej komory.

Jestem bardzo zadowolony z tego, że finezja z jaką drukuje UP została doceniona przez społeczność RepRap. Tak jak zresztą obdarowana wydrukiem i aranżacją kwiatową, moja żona Marta” – powiedział zwycięzca.

Jeśli chodzi o miejsce drugie, to była tu potrzebna dogrywka, w której zwyciężył MaNo. Jako nagrodę wybrał elektronikę Unique One autorstwa firmy znanej kiedyś jako U-Design. Model w postaci oryginalnej opaski na włosy z różyczkami, został wydrukowany na zmodyfikowanej drukarce 3D Mendel90 o nazwie M90++. Niedługo MaNo zamierza zaprezentować ją oficjalnie. Różyczki wykorzystane w projekcie pochodzą z Thingiverse, natomiast opaska jest autorstwa MaNo.

MaNo jest technikiem informatykiem, ale jak twierdzi praktycznie zawsze pracował jako programista i operator obrabiarek CNC. Przygodę z drukiem  3D traktuje czysto hobbystycznie. Tak czy inaczej – gratulujemy, tym bardziej, że sam głosowałem na ten projekt. Dwukrotnie!

Miejsce trzecie zajął acc, czyli jeden z moderatorów forum i organizator konkursu. Wydruk jaki przygotował był dla żony (bukiet), a 3 dodatkowe kwiaty trafiły do koleżanek z pracy. Zostały wydrukowane na drukarce 3D Mendel 90, a druk całości zajęło ok 50 godzin na warstwie 0,25 mm. Jako nagrodę wybrał 3 kg filamentu, zapewnionego przez Devil Design.

Czwarte miejsce przypadło w udziale emartinelliemu. Jak sam to ujął: „miało być dla żony ale ostatecznie rozeszło się wśród koleżanek mojego syna w szkole podstawowej„. Wydruk został wykonany na autorskiej konstrukcji będącej połączeniem Profabba I (rama) z rozwiązaniami emartinelliego. Wydruk z ABS na warstwie 0,2 mm. W ramach nagrody otrzymał szpulę na filament z firmy PJD.

Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D