Odkąd cztery lata temu Henkel wszedł do branży druku 3D, jego pozycja na rynku znacznie się wzmocniła. Na przestrzeni lat koncern podjął wiele obiecujących przejęć i współprac, m. in. z Nexa3D, tworząc linię fotopolimerowych żywic ABS, dedykowanych do produkcji elementów funkcjonalnych, czy materiałów klasy medycznej. Innym przykładem jest partnerstwo z Fortify, w ramach którego opracowano kompozyt materiałów fotopolimerowych z włóknami. Czym zaowocuje kolejna kolaboracja? 

Henkel to niemiecki koncern chemiczny, a od kilku lat także globalny dostawca zaawansowanych materiałów i usług wytwarzania przyrostowego. Firma zapowiedziała współpracę z producentem produktów dentystycznych Keystone, poszerzając tym samym gamę materiałów do zastosowań medycznych i w stomatologii. Z kolei Keystone będzie mógł czerpać korzyści z powiększenia swojej bieżącej działalności. Partnerstwo ma wnieść wiele nowych rozwiązań w dziedzinie druku 3D dla przemysłu dentystycznego.  

Jak mówi Ken Kisner, szef działu innowacji druku 3D w Henkel, połączenie wieloletniego doświadczenia Keystone z ogromną wiedzą w dziedzinie materiałoznawstwa i dostępem do rynku niemieckiego koncernu, otworzy drogę na nowe możliwości rozwoju i komercjalizacji technologii przyrostowych w stomatologii. 

Druk 3D jest często używanym narzędziem do produkcji elementów stomatologicznych. Najczęściej drukowanymi produktami są personalizowane protezy, niestandardowe implanty, korony czy inne modele dentystyczne. Wytwarzanie tych produktów za pomocą metod subtraktywnych jest wysoce pracochłonne i zazwyczaj wymaga dużo więcej czasu, w porównaniu do technologii addytywnych.

Henkel, działający pod marką Loctite, słynie z opracowywania i komercjalizacji nowych rozwiązań w druku 3D dla przemysłu  lotniczego, motoryzacyjnego, inżynieryjnego i dóbr konsumpcyjnych. W ramach nowej współpracy połączy swoją wiedzę z doświadczeniem Keystone produkując polimery i urządzenia medyczne, zgodne z normami ISO dla tych produktów. Tym samym otworzy wiele nowych możliwości zastosowań technologii addytywnych w stomatologii. 

Keystone posiada ponad stuletnie doświadczenie w branży stomatologicznej i oferuje linię niestandardowych rozwiązań pod swoją marką KeyPrint. Firma od dawna współpracuje z Molecule Corp, przejętym przez Henkel w zeszłym roku. 

Kontynuując współpracę, obie firmy będą zgłębiać i poszerzać linię produktów KeyPrint, jednocześnie kontrolując procesy wytwarzania i szukając nowych partnerstw z firmami z branży druku 3D. W planach jest również wprowadzenie nowych, innowacyjnych materiałów. 

Partnerstwo KeyPrint i Loctite ma skutkować wydajnym wytwarzaniem produktów dentystycznych, oraz zaowocować wzajemnym wsparciem i rozwijaniem możliwości, edukowaniem rynku, oraz sprzedażą innowacyjnych rozwiązań na skalę ogólnoświatową. Jak mówi Ira Rosenau, prezes Keystone, doświadczenie i globalna obecność firmy Henkel pozwoli wprowadzić nowe rozwiązania druku 3D do wszystkich gałęzi rynku stomatologicznego na całym świecie. Dzięki tej współpracy obie strony uzyskają nowe możliwości dalszego rozwoju. 

Henkel kontynuuje swoją ekspansję w branży druku 3D, poszerzając swoje portfolio o kolejne współprace. Wymiana informacji pomiędzy specjalistami zawsze przynosi wiele korzyści dla obu stron współpracy i wnosi technologie addytywne na wyższy poziom. Każda nowa współpraca Henkel wzmacnia jego pozycję na rynku druku 3D i powoduje wzrost znaczenia wytwarzania przyrostowego w przemyśle.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like