Jako, że pandemia COVID-19 nadal trwa, a zagrożenie nie minęło, NanoHack przychodzi z kolejnym projektem maski ochronnej. Firmę możecie kojarzyć z NanoHack 2.0, bazujących na maskach ochronnych N95. Nowa maska ochronna NanoHack Maverick jest odpowiednikiem masek N99, zatem zapewnia znacznie wyższą ochronę przed bakteriami i drobnoustrojami niż jej poprzednik. 

NanoHack Maverick jest wykonany z elastycznego, nieporowatego, biokompatybilnego tworzywa domieszkowanego nanocząstkami miedzi, opracowanego przez Copper 3D. Materiał ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, a maska zapewnia doskonałe dopasowanie do konturu twarzy użytkownika i szczelną ochronę przed bakteriami. Maverick jest dostępna w trzech kolorach: kobaltowym z dodatkiem pomarańczowego,pomarańczowym z dodatkiem kobaltowego i fioletowym. 

Filtr do maski NanoHack Maverick składa się z potrójnej warstwy włókniny polipropylenowej o różnej gęstości, podobnej do tej używanej w maskach chirurgicznych i N95. Filtry te zawierają także dodatkową warstwę antybakteryjnego materiału na bazie miedzi, tworząc aktywny filtr przeciwbakteryjny. Taki system filtrujący został przetestowany zgodnie z protokołem OSHA ze skutecznością równą standardowi N99.

Specyfikacja maski:

  • Maska NanoHack Maverick jest wykonana z elastycznego tworzywa sztucznego domieszkowanego antybakteryjnymi nanocząstkami miedzi.
  • System pierścieni uszczelniających we wnętrzu maski wspomaga umieszczenie filtrów w odpowiedniej pozycji. Jest on również wykonany z antybakteryjnego materiału, opracowanego przez Copper3D.
  • Maska zawiera trójwarstwowy filtr, wraz z systemem pierścieni uszczelniających.
  • Trójwarstwowy filtr z włókniny polipropylenowej osadzony w antybakteryjnym dodatku na bazie miedzi jest zgodny z standardem obowiązującym dla masek N99.
  • Elastyczne mocowanie maski zapewnia komfort noszenia.

Maski można używać bez ograniczeń w przestrzeniach publicznych, ale należy pamiętać o wymianie filtrów co 24 godziny. Przed i po wymianie filtra należy umyć ręce, postępując zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia. Właściwe założenie maski NanoHack Maverick jest kluczowe, zatem odpowiednie naprężenie gumek mocujących maskę do twarzy jest niezbędne do zapewnienia należytej ochrony. Niemniej jednak, nie można jej przymocować za mocno, aby nie uszkodzić skóry twarzy podczas użytkowania. 

Dla pracowników służby zdrowia, pracujących w bliskim kontakcie z drogami oddechowymi pacjenta zalecane jest używanie osłony na całą twarz, bądź gogli, będących uzupełnieniem maski NanoHack Maverick. 

Aktywny system filtrów antybakteryjnych 

NanoHack Maverick zawiera aktywny system filtrów antybakteryjnych, składających się z trzech warstw nietkanego polipropylenu o różnej gęstości. Filtr został przetestowany i zatwierdzony zgodnie z protokołem OSHA 29CFR1910.134 przy użyciu metody testowej QNFT z wykorzystaniem TSI PortaCount. Poziom ochrony, zapewniony przez ten aktywny filtr odpowiada standardom dla masek ochronnych N99. 

NanoHack Maverick zapewnia najwyższą ochronę przed drobnoustrojami i bakteriami spośród pozostałych dostępnych rodzajów masek. Dodatkowo, jest to środek ochorny osobistej wielokrotnego użytku, a co za tym idzie – przyjazny środowisku. Może być używana latami, pod warunkiem, że filtry są regularnie wymieniane. 

Porównanie skuteczności różnych rodzajów masek ochronnych.

Maska NanoHack jest dostarczana z 7-dniowym zestawem filtrów. Należy je wymieniać codziennie, nie rzadziej niż co 24 godziny. W przypadku braku dostępu do dedykowanych filtrów, można użyć dwóch warstw bawełnianej koszulki, fragmentu worka do odkurzacza lub maski chirurgicznej, zgodnie z klasyfikacją Anny Davies.  

Anna Davies, et al. Testing the Efficacy of Homemade Masks: Would They Protect in an Influenza Pandemic Disaster Medicine and Public Health Preparedness, Dostępne na: CJO 2013 doi:10.1017/dmp.2013.43.

NanoHack Maverick nie jest dostępna jak projekt open source, jak jej poprzednik i można ją nabyć poprzez dystrybutorów: Hack the Pandemic, Copper3D oraz Precise. Koszt takiej maski ochronnej to około 25 dolarów, lecz warto pamiętać że jej żywotność jest znacznie dłuższa niż tradycyjnych odpowiedników. Ponadto, Maverick zapewnia najwyższą ochronę przed SARS-COV-2 powodującym COVID-19.

Źródło: copper3D.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like