MakerBot na przestrzeni ostatnich lat zmieniło strategię rozwoju, stając się firmą nastawioną głównie na branżę edukacyjną. Jednocześnie, przedsiębiorstwo nie zapomina o użytkownikach, którzy drukarki 3D MakerBot wykorzystują do zastosowań profesjonalnych i ciągle poszerza gamę dostępnych materiałów o tworzywa inżynieryjne.

Teraz, firma zaprezentowała kolejną nowość – tym razem w dziedzinie oprogramowania. Wprowadzenie na rynek nowego oprogramowania MakerBot CloudPrint ma pomóc nie tylko w poprawie komfortu zdalnej pracy osób zaangażowanych w projekty ze świata druku przestrzennego, ale również podnosić jakość wykonywanych wydruków 3D.

Rozwiązanie proponowane przez MakerBot w pierwszej kolejności ma poprawić przepływ pracy nad projektami, w których wykorzystuje się technologie 3D. Oprogramowanie umożliwia przygotowywanie modeli do druku 3D, kolejkowanie wydruków oraz zarządzanie, zarówno projektami do druku 3D jak i urządzeniami. Platforma jest w pełni kompatybilna z drukarkami 3D MakerBot – zarówno SKETCH Classroom jak i systemów Replicator.

MakerBot CloudPrint pozwala:

  • ciąć i przygotowywać modele do druku 3D z poziomu przeglądarki,
  • na wizualizację drukowanego 3D pliku, a także podgląd na żywo w czasie druku 3D dzięki zainstalowanej w urządzeniu kamerze,
  • komunikować się z innymi członkami zespołu, udostępniać im informacje na temat realizowanego projektu i na bieżąco dyskutować o pomysłach lub zaistniałych problemach,
  • generować raporty z procesu druku 3D w celu sprawdzenia jego wydajności,
  • kolejkować wydruki 3D, zapewniając lepszą organizację, co podnosi płynność i wydajność realizacji,
  • tworzyć niestandardowe profile drukowania 3D.

Nadav Goshen, dyrektor generalny MakerBot, mówi, że decyzja o stworzeniu takiego rozwiązania wiąże się z sytuacją, będącą wynikiem globalnej pandemii. W sytuacji, gdzie coraz więcej pracowników przechodzi w tryb pracy zdalnej, producenci w odpowiedzi na ich potrzeby starają się stworzyć środowisko do wydajnej pracy. MakerBot CloudPrint, zdaniem firmy, jest idealnym rozwiązaniem do pracy indywidualnej jak i zespołowej z dowolnego miejsca, niezależnie od liczby posiadanych drukarek.

Jednym z pierwszych użytkowników nowej platformy jest PENSA, firma zajmująca się tworzeniem innowacji na potrzeby branż przemysłowych, która wykorzystuje platformę MakerBot Method w procesach projektowania i rozwoju nowych rozwiązań. Marco Perry, CEO PENSA tłumaczy, że z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną, wiele rzeczy w ich codziennej pracy musiało ulec zmianie. MakerBot CloudPrint umożliwił jednak pracę z drukarkami 3D na odległość, utrzymując tym samym wysoką wydajność realizowanych zadań.

Źródło: 3dprintingmedia.network, makerbot.com/3d-printers/cloudprint

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like