Bardzo dużo miejsca w ciągu dwóch ostatnich dni poświęciłem nowym produkcjom 3D Systems i MakerBota, tymczasem na naszym rodzimym podwórku miała niedawno miejsce dość cicha premiera najnowszej i długo oczekiwanej drukarki Omni3D w postaci – Pi! Urządzenie, które wywołało wiele komentarzy na specjalistycznych forach poświęconych konstrukcji drukarek 3D, po tym gdy opublikowano jej zdjęcie zrobione mimochodem na targach 3D PrintShow w Londynie, dość długo skrywało się za aurą tajemniczości. Od kilku dni wszystko jest już jasne, na stronie Omni3D można oficjalnie zapoznać się z jego specyfikacją.

Źródło: www.omni3d.com

Źródło: www.omni3d.com

Największą bolączką Omni3D od samego początku istnienia firmy były dwie rzeczy: piętno RapCrafta, który zapisał się dość negatywnie w pamięci członków społeczności RepRap i fakt, iż pierwsza autorska konstrukcja firmy – czyli RapCraft 1.3 tak naprawdę… nie była autorska, tylko opierała się na modelu holenderskiego Felixa. W przypadku Pi jest inaczej. Tzn. chwilę po publikacji wspomnianego we wstępie zdjęcia znalazły się oczywiście osoby, które doszukały się w archiwach internetu przykładów konstrukcji, do których ich zdaniem Pi również bezpośrednio nawiązuje, niemniej jednak trzeba zauważyć, iż trudno jest dziś wymyślić w tej materii coś całkowicie innego (vide Cube 3 i BEETHEFIRST).

Czym jest ta drukarka 3D? Przede wszystkim jest skierowana do zupełnie innego grona odbiorców niż RapCrafty (oraz Factory i Architect). To małe, proste urządzenie dla klienta masowego, który będzie chciał drukować sobie stosunkowo proste i niewymagające przedmioty. Dlatego też Pi nie ma podgrzewanego stołu i drukuje tylko z PLA i… LayWooda i LayBricka – dwóch materiałów, które idealnie nadają się do tworzenia najprzeróżniejszych gadżetów, wazoników, kubeczków czy figurek. Obszar roboczy również nie jest duży, zaledwie 12 x 12 x 12 cm, ale znowu – przeciętnemu użytkownikowi powinno to w zupełności wystarczyć, tym bardziej, że nie będzie miał on czasu na kilku-kilkunastogodzinne wydruki, porównywalne do tych jakie można osiągnąć na Architect.

Źródło: www.omni3d.com

Źródło: www.omni3d.com

Pi wyróżnia się bardzo ładnym designem i występuje w dwóch kolorach białym i przezroczystym. Pewną wątpliwość może budzić kwestia obudowy z pleksi, ale żeby móc to naprawdę ocenić należałoby zobaczyć drukarkę 3D w akcji. Przezroczysta obudowa może być za to zaletą dla szkół i dzieci, ponieważ pokazuje jak drukarka 3D działa wewnątrz. Cena urządzenia została skalkulowana na 3900 PLN. Nie jest zła, chociaż gdyby kosztowała 400 PLN mniej, myślę, że wpasowywałoby się idealnie w możliwości i oczekiwania rynku.

Specyfikacja techniczna:

 • rodzaj druku 3D: FDM
 • obszar roboczy: 12 x 12 x 12 cm
 • materiały do druku 3D: PLA, PLV, LayWood, LayBrick
 • średnica filamentu: 1,75 mm
 • średnica głowicy: 0,4 – 0,6 mm
 • brak podgrzewanego stołu
 • panel LCD, połączenie USB, wejście na kartę SD (karta o pojemności 4GB w komplecie).

Podsumowując, możemy zachwycać się Replicatorem Mini lub Cube 3, ale minie sporo czasu zanim te drukarki 3D trafią do Polski do normalnej sprzedaży. Pi jest na miejscu – nie ma całego szeregu niezwykłych funkcjonalności obydwu w/w urządzeń, ale można ją obejrzeć, dotknąć, zobaczyć jak pracuje i po prostu zamówić. Cena jest w miarę przystępna i jeżeli drukarka 3D będzie pracować poprawnie, Omni3D powinno sprzedać jej wiele egzemplarzy. Martwi trochę czas realizacji zamówienia – 6 tygodni, ale zakładam, iż to ulegnie jeszcze zmianie.

Źródło: www.omni3d.com

Źródło: www.omni3d.com

Źródło: www.omni3d.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

9 Comments

 1. Elegancka maszynka, chociaż stwierdzenie iż jest to bardzo ładny design, no niestety tu nie pasuje, można poprawić kilka rzeczy i wtedy będzie dobry design, ale jak na razie jest „oniebolepiejniżdrudciaki”. Mechanika znana, będzie działać ale wyświetlacz po lewej stronie z „prawie” centralnym kółkiem c’mon… takie rzeczy to tylko w erze.

  1. Zgadzam się z Tobą. Wyświetlacz z czarną ramką i czarnym pokrętłem jakoś średnio pasuje do tej białej drukarki.

  2. Coś kiedyś słyszałem że wygląd to kwestia gustu :).

   1. A ja że dobrego wzornictwa 🙂

    1. Jeśli chodzi o design, to biorąc pod uwagę wcześniejsze realizacje, progres jest ogromny. Duży plus dla Omni3D należy się przede wszystkim za to, że przełamali trochę obowiązujący w Polsce schemat, że drukarki są albo oparte o konstrukcję skrzynkową, albo o Prusę i3. Przynajmniej spróbowali zaproponować coś zupełnie nowego.

     Ciekawe czy Pi można obejrzeć w akcji w Poznaniu w LeroyMerlin? Ciekawe czy „trzeszczy” w trakcie pracy, jak obawiało się tego kilku forumowiczów z MRR? Ciekawe czy Pi jest przeznaczone na rynek polski, czy może raczej brytyjski? Pytań jest sporo, ale póki co @dziadzie milczy…

 2. Drukarka wydaje się fajna. Akryl to słaby pomysł na obudowę ale to zawsze można poprawić. 🙂 Design dla mnie OK, kanciasty i w pewien sposób stylowy (jak Up!). Pole robocze 12x12x12 rozumiem już po odliczeniu mocowania szyby do platformy?

  Z tym, że to dalej RepRap. W świetle nowego Cube’a i Replicatorów wygląda… jak cała reszta FDMów spod znaku Slic3ra. Gdyby pojawiła się rok temu…

  >Podsumowując, możemy zachwycać się Replicatorem Mini lub Cube 3, ale minie sporo czasu zanim te drukarki 3D trafią do Polski do normalnej sprzedaży.
  Jesteś tego pewny? 🙂

  1. >Podsumowując, możemy zachwycać się Replicatorem Mini lub Cube 3, ale minie sporo czasu zanim te drukarki 3D trafią do Polski do normalnej sprzedaży.
   Jesteś tego pewny? 🙂

   Myślę, że minie co najmniej pół roku, a to jak wiesz w świecie druku 3D bardzo dużo…

 3. Niestety nie pierwszy jednak zawsze coś Gratuluję ekipie Omni nowej drukareczki !

 4. No 6 tygodni 🙂 To tak jak jakbym wykonal projekt drukarki stworzyl jeden albo dwa modele a potem oglosil ze seryjnie ja sprzedaje.. wiadomo 6 tygodni oczekiwanie. Bo moga dostac wiecej zamowien .. A taka drukareczke to sie ile 2-3 dni robi jak sie ma sprzet i materialy pod reka 😀 No chyba ze na sterowniki tez beda czekac az dojda z Chin jakies Rampsy czy inne 🙂

Comments are closed.

You may also like