Mamy za sobą już ranking najważniejszych wydarzeń w światowej branży druku 3D 2016 r. – teraz czas na edycję polską. Dla wielu firm ten rok był dużo trudniejszy od poprzedniego i niektórym nie udało się go niestety przetrwać… Kilka wciąż boryka się z sporymi problemami. Z drugiej strony, nie brakowało spektakularnych historii wielkich sukcesów, jakie odniosły czołowe firmy z branży.

Oto zestawienie 10 najważniejszych wydarzeń w polskiej branży druku 3D w mijającym, 201 6r. Ranking jest oczywiście subiektywny. Tutaj możecie zobaczyć ranking zeszłoroczny.

10. Koniec Sand Made

ls-one-dead

Sand Made był jedną z niewielu polskich firm produkujących drukarki 3D, które postawiły na inną technologię niż wszechobecny FDM. Początki były naprawdę obiecujące… III nagroda w konkursie Startup, w kategorii 3D Printing na targach Laser World of Photonics w Monachium, II nagroda w kategorii NAJLEPSZA NOWA POLSKA DRUKARKA 3D 2015 oraz III nagroda w kategorii NAJLEPSZA NOWA POLSKA FIRMA 2015. To wszystko jednak nie wystarczyło, aby przetrwać… W listopadzie tego roku spółka ogłosiła upadłość likwidacyjną i zaczęła wyprzedawać swój majątek.

9. Upadek forum MójRepRap.pl

MojRepRap

Kiedyś jeden z głównych ośrodków druku 3D w polskim internecie – dziś podupadające forum, z którego odeszła znakomita większość stałych użytkowników. W sierpniu 2016 r. właściciel forum – 3NOVATICA, wystawił je na sprzedaż, ale nie znalazł chętnych…

8. Nowe firmy wkraczają do branży – Fiberlogy, PRO3D, Ubot 3D, Technology Applied, Skriware…

VII Dni Druku 3D

Część firm upada (lub podupada), lecz na ich miejsce wkraczają nowe, posiadające lepsze produkty i mocniejsze zaplecze finansowe. Tylko w tym roku na rynku pojawiły się takie firmy jak Fiberlogy czy PRO3D produkujące filamenty, Skriware i UBot 3D produkujące drukarki 3D oraz Technology Applied świadczące usługi druku 3D w technologii SLS (z własnej drukarki 3D!).

7. Komputronik wprowadza na rynek własną drukarkę 3D

accura-genius3d

Na początku września 2016 r., Komputronik – sieć sklepów z rozwiązaniami IT, zaskoczył wszystkich prezentując swoją własną drukarkę 3D – Accura Genius3D. Nie był to pierwszy kontakt Komputronika z branżą druku 3D – firma przecierała szalki w tym obszarze już w 2013 r. sprzedając urządzenia Omni3D. Drukarka 3D jest wspólnym dziełem producenta drukarek 3D z Krakowa – 3DKreatora i kontraktowego producenta urządzeń elektronicznych – FLEX. Filamenty do drukarek 3D dostarcza PRO3D.

6. Canon Polska wchodzi w branżę druku 3D

Canon

W marcu, podczas VII edycji targów Dni Druku 3D w Kielcach, jednym z wystawców była czołowa firma z branży fotograficznej i rozwiązań dla druku cyfrowego – Canon Polska. Chociaż na stoisku firmowym nie działo się nic specjalnego, był to jedynie przedsmak tego co miało zostać ogłoszone kilka miesięcy później. W czerwcu 2016 r. Canon został oficjalnie pierwszym, dużym koncernem międzynarodowym, który rozpoczął działalność w branży druku 3D w naszym kraju. Firma nie oferuje własnych rozwiązań, lecz dystrybuuje produkty 3D Systems.

5. VII edycja Dni Druku 3D w Kielcach

VII Dni Druku 3D 10

Marcowa, VII edycja Dni Druku 3D w Kielcach była bez dwóch zdań największą imprezą targową w historii polskiej branży druku 3D. Rekordowa ilość wystawców – 83, rekordowa przestrzeń wystawiennicza na poziomie 4300 m2 oraz liczba zwiedzających, szacowana na ponad 9 tysięcy osób. I chociaż kolejną, warszawską edycję zdominował równie rekordowy Robert Lewandowski, nie da się ukryć, że w marcu 2016 r. Janusz Wójcik i Paweł Rokita powiesili poprzeczkę niezwykle wysoko – zarówno dla konkurencji jak i dla siebie…

W 2017 r. mamy być świadkiem jeszcze większego wydarzenia niż ostatnio. Jeszcze większa powierzchnia, dłuższy czas trwania imprezy (trzy dni zamiast dwóch) oraz – miejmy nadzieję, jeszcze większa liczba wystawców i odwiedzających.

4. Infinum 3D instaluje ODO Kronosa w zakładach URSUSA

odo-kronos-06

Jeszcze rok temu, mało kto kojarzył Tomasza Zwolana – weterana społeczności RepRap i słyszał o jego nowo powołanej spółce Infinum 3D. Dziś to jedni z największych zwycięzców mijającego roku. Najpierw premiery niskobudżetowej drukarki 3D dla edukacji i klientów indywidualnych – ODO Play i urządzenia do automatycznego poziomowania stołów roboczych w drukarkach 3D – ODO Motion, potem spektakularne wdrożenie gigantycznej drukarki 3D – ODO Kronos do zakładów produkcyjnych URSUSA, a na koniec umowa dystrybucyjna z ABC Data i wstawienie ODO Play do wybranych sklepów Media Markt.

Mimo wszystko to historia ODO Kronosa i URSUSA odbiła się najgłośniejszym echem w mediach. Przy pomocy tego urządzenia, URSUS będzie tworzył prototypy elementów wykorzystywanych w ciągnikach swojej produkcji.

3. Trigon TFI i grupa prywatnych inwestorów inwestują 2,3 mln PLN w HBota 3D

hbot-f300

HBot 3D był przez długi czas postrzegany jako jedna z najlepszych, polskich drukarek 3D. Niestety lata 2015 – 2016 były okresem dużych zmian strukturalnych w spółce 3D Printers i o firmie oraz drukarce zrobiło się dość cicho. Na tyle, że zaczęły pojawiać się nawet głosy, że firma lada moment może przestać istnieć… Tymczasem zupełnie nieoczekiwanie, w listopadzie tego roku okazało się, że była to przysłowiowa cisza przed burzą! Trigon TFI – jeden z największych funduszy inwestycyjnych w Polsce, zainwestował wspólnie z grupą kilku inwestorów prywatnych 2,3 mln PLN w jej przyszły rozwój. Co więcej, w planach jest wprowadzenie spółki na GPW!

2. Dariusz Miłek inwestuje 44 mln PLN w Zortraxa, który przy okazji odbiera kolejne nagrody z rąk Prezydenta RP

Rafał Tomasiak Andrzej Duda 01

To mógłby być doskonały rok dla Zortraxa… Firma nie tylko umocniła swoją pozycję na światowym rynku producentów niskobudżetowych drukarek 3D, notując rekordowe wyniki finansowe, to została doceniona w Polsce szeregiem prestiżowych nagród, z których dwie odebrała z rąk samego Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Oprócz tego, w lipcu 2016 r., w spółkę zainwestował jeden z najbogatszych ludzi w Polsce – Dariusz Miłek, właściciel sieci obuwniczej CCC.

To mógłby być doskonały rok, gdyby nie jedno wydarzenie…

1. DELL

zortrax-dell1

W sierpniu 2016 r., niemalże w równo miesiąc po ogłoszeniu wejścia do spółki Dariusza Miłka, portal 3DPrint.com ujawnił, że do słynnej transakcji Zortraxa z DELL’em na dostawę 5000 szt. drukarek 3D… nigdy nie doszło! Chociaż wiele osób z branży od dawna podejrzewało, że kontrakt skrywał jakąś tajemnicę, na jaw zaczęły wychodzić wstydliwe kulisy wydarzenia, które ostatecznie okazało się być wielką manipulacją. Jak ujął to Rafał Tomasiak – prezes Zortraxa, mimo że wcześniej informował opinię publiczną o podpisaniu kontraktu, tak naprawdę „był on tylko porozumieniem

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. Masz lekkiego love/hejta dla Zortraxa. 😉

Comments are closed.

You may also like