Jak było to przepowiadane już wiele lat temu, wraz ze wzrostem wartości całego rynku druku 3D, firmy go tworzące zaczynają się konsolidować – więksi gracze przejmują mniejszych, ci którzy sobie na nim nie radzili albo wyprzedają się za bezcen, albo całkowicie kończą działalność. W 2022 roku doszło do kilku naprawdę spektakularnych transakcji – a bezsprzeczny prym wiodą tu Nikon Corporation, które przejęło czołowego producenta drukarek 3D do metalu SLM Solutions oraz zaskakujące połączenie się MakerBot Industries i Ultimaker. Pod tym względem nie brakowało też niespodzianek na rynku polskim…

W niniejszym zestawieniu prezentujemy wszystkie najważniejsze przejęcia do jakich doszło w 2022 r. na światowym rynku druku 3D. Zestawienie zostało stworzone chronologicznie. Najbardziej aktywną firmą na rynku było izraelskie Nano Dimension, które przejęło łącznie trzy firmy oraz pokusiło się na zaskakujące przejęcie kilkunastu udziałów w Stratasys. W dalszej kolejności duże zakupy popełniły m.in. Markforged, Hexagon oraz Nikon. Do największej ilości transakcji doszło w trzecim kwartale roku (9).

Styczeń 2022

Nano Dimension przejmuje Global Inkjet Systems – izraelski producent specjalistycznych urządzeń do przyrostowego wytwarzania elektroniki przejął brytyjską firmę Global Inkjet Systems Ltd. (GIS) – producenta i dostawcę wysokowydajnej elektroniki sterującej, oprogramowania i systemów dostarczania atramentu.

Luty 2022

Authentise przejmuje Elements – producent oprogramowania do przepływu pracy opartej na danych do wytwarzania addytywnego, przejął wszystkie udziały w platformie technologicznej Elements – dostawcy samoobsługowych narzędzi przepływu pracy dla produkcji.

3D Systems przejmuje Kumovis i Titan Additive – pierwsza i wciąż jedna z największych firm w branży druku 3D dokonała przejęcia dwóch producentów drukarek 3D pracujących w technologii FDM / FFF. Kumovis to niemiecki producenta drukarek 3D tworzących aplikacje medyczne z PEEK, z kolei Titan Additive to amerykański producent hybrydowych maszyn łączących druk 3D z filamentu lub granulatu z obróbką skrawaniem. 

Kwiecień 2022

Markforged przejmuje Teton Simulation – producent przemysłowych drukarek 3D opartych o wysokowydajne tworzywa sztuczne i kompozyty z włóknem węglowym, przejął firmę programistyczną Teton Simulation, której autorska technologia SmartSlice automatyzuje walidację i optymalizuje modele do druku 3D. Celem przejęcia jest rozwój platformyDigital Force stworzonej przez Markforged.

Maj 2022

MyMiniFactory przejmuje 3DC – właściciela Only-Games – jedna z największych na świecie platform z modelami do druku 3D, ogłosiła przejęcie 3DC, właściciela Only-Games. Only-Games specjalizuje się w druku 3D i sprzedaży figurek i akcesoriów z gier. Dzięki przejęciu, MyMiniFactory wykorzysta infrastrukturę Only-Games i umożliwi swojej społeczności niezależnych projektantów 3D na sprzedawanie projektowanych przez nich modeli zarówno w formie cyfrowej jak i fizycznej.

BICO przejmuje Allegro 3D – największy producent biodrukarek 3D na świecie przejął Allegro 3D – firmę specjalizującą się w tzw. szybkoprzepustowym biodruku 3D. Allegro 3D opracowuje technologię wytwarzania modeli tkanek na skalę przemysłową, dedykowanych do badań nad lekami i opracowywania testów medycznych.

MakerBot łączy się z Ultimaker tworząc UltiMaker – pierwszy producent desktopowych drukarek 3D na świecie, a zarazem jedna z największych firm tego typu na rynku, połączył się z Ultimakerem – przez wielu uważanym za największego gracza na rynku maszyn desktopowych w ogóle. W ramach zawartej umowy, NPM Capital – właściciel Ultimakera, wniósł aktywa holenderskiej firmy w nowo utworzony podmiot i zainwestował w niego 15,4 mln dolarów, podczas gdy Stratasys – właściciel MakerBota, wniósł aktywa amerykańskiego producenta i zainwestował dodatkowe 47 mln dolarów. Równocześnie NPM Capital stał się właścicielem 54,4%, a Stratasys 45,6% udziałów nowej, połączonej firmy.

PRUSA Research przejmuje Printed Solid Inc. – czeski producent amatorskich drukarek 3D przejął amerykańską firmę dystrybucyjną Printed Solid Inc. w celu rozszerzenia sprzedaży bezpośredniej w USA. Dzięki przejęciu PRUSA będzie oferować produkty, wsparcie serwisowe i szkolenia bezpośrednio dla klientów z USA.

Czerwiec 2022

E3D przejmuje ZODIAC 3D – brytyjski producent i dostawca akcesoriów do drukarek 3D, w szczególności hotendów, dysz i ekstruderów, przejął ZODIAC 3D – austriackiego producenta dysz do drukarek 3D typu FDM / FFF. W ramach przejęcia, E3D nabyło wszystkie aktywa i własność intelektualną produkowanych dysz oraz rozwiązań klasy FDM oferowanych na rynku wtórnym.

Lipiec 2022

Nano Dimension przejmuje Admatec i Formatec – kolejne przejęcia izraelskiej firmy to Admatec i Formatec, które wcześniej były częścią Precision Surfacing Solutions. Dzięki tej akwizycji, Nano Dimension rozszerzyło portfolio produktowe i usługowe o druk 3D z ceramiki i metali. Formatec to holenderska firma zajmująca się drukowaniem ceramiki 3D, a Admatec jest producentem fotopolimerowych drukarek 3D (SLA), które wykorzystują w pracy żywice domieszkowane cząsteczkami metalu i ceramiki.

Markforged przejmuje Digital Metal – trzy miesiące po pierwszym w swojej historii przejęciu, Markforged podpisał porozumienie z Höganäs AB w sprawie nabycia firmy Digital Metal zajmującej się produkcją drukarek 3D do metalu w technologii Binder Jetting. Do formalnego przejęcia firmy doszło na jesieni tego roku. Dzięki przejęciu Digital Metal, Markforged rozszerzył swoją pozycję w produkcji addytywnej metali o procesy natryskiwania spoiwa, oprócz istniejących w jego ofercie możliwości wytłaczania metali.

Nano Dimension przejmuje 12% udziałów w Stratasys – chociaż w tym konkretnym przypadku doszło jedynie do cząstkowego przejęcia udziałów, to sama historia jest na tyle nietypowa, że zasługuje na wspomnienie… Nano Dimension to relatywnie niewielka firma, która swój kapitał zawdzięcza inwestorom z amerykańskiej giełdy papierów wartościowych NASDAQ. W ciągu kilku miesięcy dokonała szeregu akwizycji, jednakże przejęcie 12% udziałów w Stratasys – jednej z dwóch największych firm w branży druku 3D wzbudziło zdumienie…? Zdumiał się tym także sam Stratasys, który w tygodzień po tym wydarzeniu przeprowadził szereg działań uniemożliwiających dalsze przejmowanie swoich udziałów w niekontrolowany sposób.

Sygnis przejmuje Zmorph – to bez dwóch zdań największe do tej pory przejęcie firm na polskim rynku druku 3D. Sygnis – spółka giełdowa notowana na NewConnect przejęła jednego z najdłużej działających, polskich producentów drukarek 3D typu FDM / FFF.

Sierpień 2022

3D Systems przejmuje dp polar – firma chemiczna ALTANA ogłosiła sprzedaż pakietu kontrolnego producenta drukarek 3D dp polar do 3D Systems. dp polar zostało założone w 2014 roku w Karlsruhe w Niemczech. Zajmuje się projektowaniem i dostarczaniem systemów druku 3D do masowej produkcji addytywnej dla przemysłu i opieki zdrowotnej. 

Carbon przejmuje Paramatters – producent superszybkich, przemysłowych drukarek 3D drukujących z żywic światłoutwardzalnych, przejął ParaMatters – dostawcę oprogramowania do wytwarzania przyrostowego. To przejęcie rozszerza obecne możliwości oprogramowania Carbon o optymalizację topologii drukowanych modeli 3D.

Wrzesień 2022

Nikon Corporation przejmuje SLM Solutions – bez wątpienia najważniejsze wydarzenie całego 2022 roku. Na początku września 2022 r. Nikon Corporation, japoński producent sprzętu fotograficznego i optycznego rozpoczął proces przejęcia SLM Solutions za budzącą respekt kwotę 622 mln EUR. Transakcja została formalnie zakończona na przełomie listopada i grudnia.

Materialise przejmuje Identify3D – belgijska firma usługowa i programistyczna przejęła Identify3D – twórcę oprogramowania do szyfrowania, dystrybucji i śledzenia przepływu części cyfrowych w złożonych łańcuchach dostaw. Rozwiązania oferowane przez Identify3D mają na celu uczynienie platformy Materialise CO-AM najbezpieczniejszą platformą dla produkcji rozproszonej.

Nikon przejmuje Hybrid Manufacturing Technologies – w dwa tygodnie po ogłoszeniu przejęcia SLM Solutions, japoński koncern przejął kolejną firmę z branży druku 3D z metali – Hybrid Manufacturing Technologies Global, Inc. (HMT). Założona w 2012 roku firma HMT była pionierem zaawansowanego podejścia do produkcji, które umożliwia producentom łączenie procesów wytwarzania przyrostowego w metalu i procesów obróbki CNC w ramach jednej platformy. Opatentowane przez HMT głowice do osadzania AMBIT umożliwiają dodanie funkcji druku 3D do obrabiarek poprzez prostą zmianę narzędzia.

Październik 2022

Stratasys przejmuje Riven – amerykańsko-izraelski gigant branży druku 3D przejął Riven – firmę zajmującą się kontrolą jakości oprogramowania do projektowania CAD. Amerykański startup z siedzibą w Berkeley w Kalifornii, był już partnerem Stratasys w zakresie rozwoju oprogramowania, a od teraz jego oparte na chmurze rozwiązanie zostały w pełni zintegrowane z platformą GrabCAD Additive Manufacturing Platform.

Grudzień 2022

SyBridge Technologies przejmuje (upadłe) Fast Radius – na początku listopada Fast Radius – duża, amerykańska firma świadcząca usługi druku 3D, notowana na NASDAQ, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości (tzw. Chapter 11 Bankruptcy) i pilnie poszukiwała inwestora gotowego przejąć jej majątek i zasoby. W połowie grudnia SyBridge Technologies ogłosiło przejęcie aktywów Fast Radius po kompleksowym procesie sprzedaży i konkurencyjnej aukcji przeprowadzonej zgodnie z sekcją 363 U.S. kodeksu upadłościowego.

Hexagon przejmuje Divergent – światowy lider w rozwiązaniach rzeczywistości cyfrowej łączących czujniki, oprogramowanie i technologie autonomiczne, ogłosił inwestycję o wartości 100 mln dolarów w Divergent Technologies Inc., pioniera ekologicznych technologii produkcyjnych z pierwszą modułową fabryką cyfrową dla przemysłu motoryzacyjnego.

Hexagon przejmuje LocLab – drugie przejęcie w ciągu dwóch tygodni. Hexagon AB przejął LocLab – firmę, której autorska technologia wykorzystująca m.in. sztuczną inteligencję, pozwalając na tworzenie tzw. „cyfrowych bliźniaków”. Niemiecka firma obsługuje jedne z największych na świecie firmy z branży transportowej, budowlanej i projektowej.

Meta (FB) przejmuje Luxexcel – na sam koniec roku głośne, choć z punktu widzenia branży druku 3D bardzo niszowe przejęcie. Meta (właściciel Facebooka i Instagram) przejął belgijsko-holenderską firmę optyczną Luxexcel, zajmującą się drukiem 3D soczewek. Założona w 2009 roku firma, korzystając z zastrzeżonej technologii druku 3D z żywic światłoutwardzalnych.

Zdjęcie: www.pixabay.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like