Prusa Research – firma twórcy najczęściej kopiowanej konstrukcji drukarki 3D na świecie, Prusy i3, nie zwalnia tempa. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Josef Průša wypuścił na rynek zupełnie nową wersję swojego urządzenia w postaci powszechnie chwalonego Original Prusa i3 MK2 oraz szereg upgrade’ów jak np. nowy system automatycznej kalibracji stołu roboczego, czy możliwość drukowania z czterech niezależnych extruderów i tylko jednej głowicy drukującej. Kilka dni temu świat ujrzała kolejna nowość w postaci poprawionej wersji Slic3ra, dedykowanego do drukarek 3D Průšy.

Punktem odniesienia dla wdrożonych zmian i poprawek był popularny, płatny program do cięcia modeli 3D – Simplify3D. Jak twierdzi sam Průša, beta testerzy nowej wersji Slic3ra twierdzili, że gdyby dziś mieli wybór, nie kupiliby ponownie Simplify3D…

Jakie zmiany wprowadzono do Slic3ra? Pierwszą jest dodanie nowego typu wypełnienia drukowanych obiektów w postaci Cubic Infill, czyli wypełnienia sześciennego. Ma ono zwiększyć wytrzymałość i sztywność wydruków 3D, przy równoczesnym skróceniu czasu drukowania. Průša zapowiada przepisanie tej funkcjonalności w C++11, co ma przyspieszyć cały proces jeszcze bardziej.

prusa-slic3r-02

Druga zmiana to „ensure wall thickness„, czyli opcja eliminująca powstawanie dziur i szczelin na pochyłych powierzchniach. Slic3r wprowadza dodatkowe podpory dla obrysów, co ma gwarantować powstawanie smukłych krawędzi jak na zdjęciu poniżej…

prusa-slic3r-03

Trzecia zmiana, to poprawiona metoda generowania supportów, które były jedną ze słabości oryginalnego Slic3ra. Wg zapewnień Průšy, jego programistom udało się dojść w ok. 90% do poziomu prezentowanego przez Simplify3D. Co więcej, jest już przygotowywana wersja generowania podpór pod materiał rozpuszczalny, co ma być częścią kolejnego, większego upgrade’u samej drukarki 3D.

prusa-slic3r-05

Poprawiono także interfejs użytkownika, wprowadzając do niego m.in.:

  • możliwość łatwiejszego podglądu pojedynczej linii GCode’u odpowiadającej pojedynczej warstwie modelu 3D
  • przycisk „slice now” (potnij teraz), który przygotowuje podgląd pliku do wydruku bez konieczności jego zapisywania
  • przyspieszenie pracy programu i eliminacja szeregu błędów z oryginalnej wersji
  • wsparcie dla formatu AMF
  • dwie eksperymentalne funkcje – symulator ekstruzji oraz stabilizator ciśnienia.

Nowa wersja Slic3ra jest dostępna do pobrania pod tym adresem.

Źródło: www.prusaprinters.org

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

6 Comments

  1. Odpowiadając na pytanie, które pewnie zaraz ktoś zada… Trzeba sobie albo samemu skompilować, albo ściągnąć cały 186 MB pakiet sterowników ( http://www.prusa3d.com/drivers/ ). Na szczęście paczka pozwala na instalację samego Slic3ra.

    1. Nie ma drogi na skróty. It’s Průša way 😉

    2. Dzięki za podpowiedź, bo już zaczynałem marudzić, że nie ma binarek 🙂 a kompilować mi się nie chce

  2. patrząc po grafie forków na Githubie (https://github.com/alexrj/Slic3r/network) widać, że oryginalny Slic3r wcale nie jest martwy i commity pojawiają się dość regularnie… ciekawe co spowodowało, że Prusa-team postanowił całkiem się odłączyć od wersji Alessandro Ranellucciego?

    1. Update, który opublikowali jest dedykowany stricte pod MK2. Poza tym Prusa zapowiedział już na grudzień to:

      http://prusaprinters.org/wp-content/uploads/2016/11/prusa-control-1024×617.png

      PrusaControl is being developed in parallel with Slic3r Prusa Edition and eventually will become the main user interface. This is a little tease from the newly skinned version. We are hoping to have beta release for Christmas

  3. Simplify3D coraz bardziej traci (lub już stracił) swoje atuty. Wcześniej Ultimaker wypuścił świetną Cura 2.3 teraz Slic3r. Fajnie, dobrze mieć wybór i to jeszcze w bezpłatnych narzędziach.

Comments are closed.

You may also like