Na początku bieżącego roku Łukasz Długosz opublikował listę 10 najlepszych serwisów z darmowymi modelami do druku 3D. Od tamtej pory minęło już pół roku, a my postanowiliśmy poszerzyć wspomnianą listę o serwisy płatne, tworząc (niemalże) kompletne zestawienie stron internetowych, gdzie można pobrać pliki STL.

Nasza lista liczy 30 serwisów, które zostały posegregowane ze względu na stopień popularności. Jest to oczywiście zestawienie mocno subiektywne, jednakże w mniejszy lub większy sposób odzwierciedla rzeczywistość. Koniec końców zachęcamy do odwiedzenia każdego z serwisu i przejrzeniu jego zawartości – być może traficie na nich na model, którego od dawna poszukiwaliście? Zestawienie zostało oparte o analogiczną tabelę w serwisie All3DP.com.

NAZWA RODZAJ DARMOWE / PŁATNE ILOŚĆ
MODELI 3D
POPULARNOŚĆ
Thingiverse biblioteka darmowe ★★★★★ ★★★★★
Instructables biblioteka darmowe ★★★★ ★★★★★
GrabCAD biblioteka darmowe ★★★★★ ★★★★
CG Trader giełda płatne i darmowe ★★★★★ ★★★★
Autodesk 123d biblioteka darmowe ★★★★ ★★★★
My Mini Factory biblioteka / giełda darmowe ★★★ ★★★★
YouMagine biblioteka darmowe ★★★ ★★★★
Sketchfab biblioteka darmowe ★★ ★★★★
Yeggi wyszukiwarka płatne i darmowe ★★★
Pinshape giełda płatne i darmowe ★★★ ★★★
Zortrax Library biblioteka darmowe ★★ ★★★
NASA biblioteka darmowe ★★★
Yobi3D wyszukiwarka darmowe ★★
STL Finder wyszukiwarka płatne i darmowe ★★
3DExport giełda płatne i darmowe ★★★ ★★
Cults giełda płatne i darmowe ★★ ★★
New Matter biblioteka darmowe ★★ ★★
Rinkak giełda płatne i darmowe ★★ ★★
3DShook subskrybcja płatne i darmowe ★★ ★★
Rascomras biblioteka darmowe ★★ ★★
Threeding giełda płatne i darmowe ★★
Repables biblioteka darmowe ★★
The Forge biblioteka darmowe ★★
Redpah giełda płatne i darmowe ★★
Libre3D biblioteka darmowe
3Dagogo giełda płatne i darmowe
Shapetizer giełda płatne i darmowe
Trinpy subskrypcja płatne i darmowe
3D Warehouse biblioteka darmowe
STLHive giełda płatne i darmowe
Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

4 Comments

 1. To wasze „mocno subiektywne zestawienie” jest skopiowane żywcem z serwisu All3DP: https://all3dp.com/best-sites-free-stl-files-3d-printing/

  Opublikujcie link do źródła i wszystko będzie ok, bo autorzy zezwolili na przedruk – pod warunkiem wskazania autora. Bez oznaczenia prawdziwego autora, możecie zostać posądzeni o plagiat bazy danych…

  1. Przecież są inne ilości gwiazdek?

  2. Od samego początku istnienia, tj. stycznia 2013 r., każdy artykuł w serwisie pisany na podstawie newsa z innej strony ma podane jej źródło. Trudno znaleźć pod tym względem inny, równie skrupulatny serwis w Polsce.

   Tabela z All3DP, którą linkujesz ma tą samą konstrukcję (5 kolumn), tą samą ilość serwisów w zestawieniu (30) oraz ten sam sposób oznaczania oceny (★). Natomiast jej zawartość jest różna. Inna jest kolejność i inna ocena przy różnych serwisach.

   Czy to plagiat? A jak inaczej mielibyśmy to zrobić? Z czego zrezygnować? Czy jeśli zastąpimy ★ cyferką będzie już ok.? A może zamienimy kolejność kolumn? Może dla niepoznaki zamieścimy 29 serwisów, zamiast 30? Czym innym jest skopiowanie czegoś 1:1, a czymś innym stworzenie własnej wersji.

   Ale tak czy inaczej, dodałem źródło, żebyś mógł się od nas od…czepić.

   1. No i właśnie o to chodziło, żeby było to odesłanie, bo w pierwotnej wersji nie podałeś żadnego źródła i wyglądało tak jakby to było Twoje zestawienie, a w rzeczywistości jest to opracowanie zestawienia All3DP – co zresztą sam przyznałeś.

Comments are closed.

You may also like