twin3D, czyli akcja – miniaturyzacja w Warszawie

3

UWAGA: poniższy artykuł ma charakter archiwalny. Firma Twin3D nie prowadzi już opisanej poniżej działalności usługowej.

Nic tak nie pasjonuje ludzi jak druk 3D replik ich samych. Przekonaliśmy się o tym sami, gdy realizowaliśmy opisywany niedawno projekt skanowania 3D i druku 3D głowy naszej koleżanki – Ewy Leszczyńskiej. Tamten projekt stanowił eksperyment. Wykorzystaliśmy do niego specjalistyczny skaner 3D przeznaczony do skanowania trochę innych obiektów niż człowiek, z kolei wydruk 3D został wykonany w technologii FDM, która nie była w stanie odtworzyć wszystkich szczegółów jakie pozyskaliśmy ze skanera 3D.

Koniec końców uświadomiliśmy sobie, iż tego typu projekty należy wykonywać w nieco innych warunkach przy nieco innym sprzęcie – a z pewnością przy wykorzystaniu zupełnie innej technologii druku 3D. Tego typu rzeczami zajmują się takie firmy jak np. niemieckie studio Twinkind, którego fantastyczne realizacje obiegły w zeszłym roku cały świat. Tymczasem od niedawna dokładnie takie same rzeczy można zrealizować w Polsce! Zajmuje się tym warszawska firma twin3D.

Prowadzeniem studia twin3D zajmuje się Marta Zawistowska, młoda i dynamiczna… mama dwójki małych dzieci. Studio mieści się niedaleko centrum Warszawy, przy al. Komisji Edukacji Narodowej 93 lok.14  02-777 Warszawa. Jego znaczną część zajmuje niesamowita instalacja, składająca się z kilkudziesięciu kolumn ustawionych w okręgu. Na każdej z kolumn, które okazują się być specjalnie przygotowanymi skrzyniami, są poustawiane aparaty fotograficzne, za pomocą których odbywa się proces skanowania 3D. Aparatów jest 64 i w momencie gdy wewnątrz okręgu stanie osoba (lub inny model do skanowania 3D), każdy z nich robi w tym samym momencie zdjęcie. Jako, że stoją one na różnej wysokości, pod różnym promieniem i kątem, robią inne ujęcie tego samego modelu. Następnie zdjęcia trafiają do komputera za pomocą niemożliwej do ogarnięcia przez zwykłego człowieka plątaniny kabli i są łączone przez specjalistyczne oprogramowanie w cyfrowy model 3D.

twin3D 10

Choć brzmi to niesamowicie, to nie jest to wcale najbardziej niezwykłe w całym przedsięwzięciu… To czego nie mogłem pojąć i zrozumieć, to to, jak Marcie udało się stworzyć tego typu specjalistyczną instalację i uruchomić profesjonalną działalność w tak skomplikowanej branży jak skanowanie 3D… z dwójką małych dzieci???

Do tej pory widziałem podobną instalację tylko raz, w słynnym studiu Platige Image, odpowiedzialnego m.in. za „Katedrę” Tomka Bagińskiego i efekty specjalne do „Gwiezdnych Wojen„. Z tą tylko różnicą, iż ten specyficzny skaner 3D w Platige Image jest dużo mniejszy i skromniejszy. To co posiada twin3D to prawdziwy potwór, będący w stanie w przeciągu sekundy wygenerować materiał, który po obróbce w sofcie ma jakość HD. Jest też jednym z 3-4 tego typu miejsc w Europie.

Po zeskanowaniu postaci, skan 3D jest drukowany na specjalistycznych drukarkach 3D Systems z proszku gipsowego w technologii CJP. Klienci mają do wyboru kilka wariantów figurek zróżnicowanych pod kątem wysokości: od 15 cm do 35 cm. Najtańsza figurka kosztuje 600 PLN, najdroższa 2500 PLN. O tym na czym dokładnie polega biznes skanowania 3D ludzi, jak działa cała instalacja oraz w jakich okolicznościach doszło do jej powstania opowiada właściciel twin3D – Marta Zawistowska.

Paweł Ślusarczyk: Marto, czy możesz opowiedzieć coś na swój temat? Czym zajmuje się firma twin3D, skąd pomysł na tego typu działalność, czy wcześniej zajmowałaś się czymś co również miało związek z drukiem 3D?

Marta Zawistowska: Jestem mamą dwójki dzieci, 3–letniej Poli i 9-miesięcznego Maksa. Siedząc w domu i wychowując dzieci do głowy przychodziły mi różne pomysły na życie, co dalej…? W firmie, w której dotychczas pracowałam nie było już za bardzo dla mnie miejsca, a sama chciałam stworzyć coś dla siebie. Pomysł na firmę twin3D zrodził się jesienią 2013 roku, z pasji do fotografii i chęci stworzenia czegoś nowego, innego. Początkowo chciałam pomóc mojemu tacie, który posiada swoje laboratorium protetyczne. Czytając i zgłębiajac swoją wiedzę na temat skanowania i druku 3D (również użytecznego w protetyce), natknęłam sie na skanowanie ludzi i ich późniejszy druk – był to film japońskiej firmy OMOTE3D. Po nitce do kłębka stanęło na skanowaniu ludzi i możliwości ich wydruku. Stworzenia wiernej kopi mini.

Wiele nocy przesiedziałam razem z mężem czytając o technologii skanu 3D, jeździliśmy na targi, czytaliśmy fora, odwiedziliśmy podobne firmy w Europie. I tak, w ciągu kilku, długich miesięcy obliczeń, testów i eksperymentów z technologią, udało mi się (pomoc przyjaciół nieoceniona) stworzyć pierwsze skanowanie 3D metodą fotogrametrii, przy użyciu 64 aparatów fotograficznych DSLR (lustrzanki). Oficjalnie firma zaistniała na rynku w czerwcu tego roku i już zatacza kręgi wśród klientów.

Firma twin3D oferuje nowoczesne, wysoko zaawansowane, profesjonalne skanowanie w trójwymiarze, gdzie jako pierwsza w Polsce wprowadziła usługę skanowania 3D metodą fotogrametryczną dzięki której tworzymy realistyczne, trójwymiarowe figurki ludzi i zwierząt.

PŚ: Od jak dawna prowadzicie twin3D?

MZ: Oficjalnie firma zaistniała na rynku od czerwca 2014 roku.

PŚ: Ile jest takich firm w Polsce oprócz was?

MZ: Z tego co mi wiadomo jako jedyni w Polsce oferujemy usługę skanowania 3D metodą fotogrametrii. Przy jej użyciu jako pierwsi tworzymy figurki 3D z fotograficzną dokładnością.

PŚ: Na czym dokładnie polega usługa, którą świadczycie? Jaki jest jej koszt? Do kogo jest kierowana?

W zasadzie nasze usługi mają szerokie spektrum. Możemy je też podzielić na 2 części:

 • pierwsza to skanowanie 3D i tu możemy być pomocni przy tworzeniu gier, animacji, reklamie, castingach; możemy świadczyć usługi dla muzeów, projektantów mody czy rzeźbiarzy,
 • druga to rzecz zupełnie prawie nie znana w naszym kraju czyli figurki 3D.

Figurki już mocno przebijają się na zachodzie Europy a u nas to dopiero początek. To wierne kopie samego siebie, mini wersje, które moga byc doskonała pamiątką bądź oryginalnym prezentem. Można uwiecznić na przykład swój ślub i przy okazji błysnąć górując na torcie weselnym a później mieć piękna pamiątkę na lata. Można zeskanować się w zaawansowanej ciąży. Polecamy też Figurki ludzi starszych (babcie, dziadkowie) bo życie niestety szybko przemija… Sam proces skanowania jest bezpieczny i bardzo szybki, trwa tyle co zrobienie zwykłego zdjęcia i odbywa się najczęściej w siedzibie firmy twin3D. Skaner jest też tak skonstruowany by móc jeździć na duże imprezy.

Koszt figurki 3D uzależniony jest od jej rozmiaru a ceny zaczynają sie od 600 PLN. Dodam, że jesteśmy o połowę tańsi od firmy za naszej zachodniej granicy…

PŚ: Jak to działa? Czego używacie do skanowania 3D i na czym drukujecie zeskanowane postacie?

MZ: Skanowanie wykonujemy metodą fotogrametrii. Polega ona na jednoczesnym wyzwoleniu dużej ilości aparatów fotograficznych, które są częścią naszego skanera. Nasze studio wykonuje skanowanie w promieniu 360°. Używamy do tego 64 aparatów DSLR. Dzięki czemu w jednym momencie skanujemy całą osobę ze szczegółami i co najważniejsze w wysokiej jakości   teksturze. Repliki drukowane są na najlepszej drukarce proszkowej firmy 3D Systems. Jest to drukarka umożliwiająca wydruk w pełnej gamie barw z dużą dokładnością detalu.

PŚ: Z jakiego oprogramowania korzystacie przy tworzeniu obiektów 3D?

MZ: Jest to kilka programów. Używamy softów fotogrametrycznych, graficznych, programów specjalizujących się w tworzeniu postaci cyfrowych.

PŚ: Czy osoba, która chce otrzymać replikę samego siebie musi się do tego w jakiś konkretny sposób przygotować?

MZ: Tak, prosimy o przybycie do studia 10-15 min wcześniej. W tym czasie osoba ma czas na przygotowanie się, przebranie, poprawienie fryzury czy omówienie pozy jaka chce przyjąć. Należy pamiętać, że figurki są bardzo delikatne i przy wyborze najmniejszego rozmiaru, niektóre szczegóły mogą być trudne do wydrukowania. Dotyczy to w szczególności cienkich elementów takich jak palec uniesiony w powietrzu z dala od ciała, lub rekwizyt jak instrument muzyczny. Taki element może ulec pęknięciu podczas drukowania, więc zaleca się w tej sytuacji wybranie większego rozmiaru figurki.

Telefonicznie, przed wizytą w studio zwracam uwagę na wybór garderoby. Niektóre tkaniny i kolory mogą nie odzwierciedlać rzeczywistego stanu. Klienci ubrani w jasne, barwne i wzorzyste ubrania wyglądają świetnie, a figurka staje się bardziej atrakcyjna (dżinsy, koszule w kratę itp.). Polecamy ubrania bez połysku, matowe i wielokolorowe. Osoby noszące okulary proszone są o ich zdjęcie.

PŚ: Jak długo trwa realizacja usługi? Ile trwa sam proces skanowania 3D i ile się czeka na wydrukowaną replikę?

MZ: Proces skanowania twa tyle co zrobienie zwykłego zdjęcia, czyli bardzo szybko i jest bezpieczne dla zdrowia, natomiast od skanowania do wydruku może minąć nawet do 3-4 tygodni. Jest to uzależnione od ilości zleceń w danym miesiącu, całej postprodukcji skanu a także od samego druku 3D.

PŚ: Czy widzicie jeszcze jakieś inne zastosowanie usługi, którą świadczysz?

MZ: Skaner może być wykorzystany nie tylko do skanowania osób, po to aby wydrukować figurkę 3D, ale także do tworzenia trójwymiarowych obrazów w przemyśle filmowym. Twin3D oferuje skany postaci lub przedmiotów do animacji, reklam, gier. Model możemy dostarczyć we wszystkich popularnych formatach 3D w pełnej geometrii i wysokiej jakości tekstury, wraz z obróbką wstępną lub zaawansowaną. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów firma twin3D jest gotowa by przenieść swoje studio skanowania 3D na duże imprezy eventowe.

PŚ: Dziękuję zatem za rozmowę. Czy zobaczymy was w Kielcach na Dniach Druku 3D?

MZ: TAK! Oczywiście.

twin3D 09

DODAJ KOMENTARZ:

3 komentarze

 1. Paweł Ślusarczyk

  A na koniec taka historyjka…

  Przedwczoraj na Spider`s Web sam redaktor naczelny Przemysław Pająk opublikował artykuł o niemieckim Twinkind (http://www.spidersweb.pl/2014/08/twinkind-drukowanie-3d-wlasnej-postaci.html). Chwilę później opublikowałem tam komentarz, w którym zwróciłem uwagę, że w Warszawie jest już takie miejsce i warto byłoby akurat napisać o nim, niż publikować tekst o studiu, które istnieje od roku i o którym wszyscy już dawno temu wszystko napisali… Niestety w komentarzu popełniłem jeden fatalny błąd – dałem link do profilu twin3D w naszej BAZIE FIRM. Niespełna w godzinę po zamieszczeniu komentarza został on bez słowa usunięty. Pomyślałem sobie, że to kara za bezwstydny spam…

  Postanowiłem spróbować jeszcze raz. Tym razem w odrobinę przesadzonym stylu pochwaliłem Pana Pająka za dobór tematów nad jakimi pochyla się w swoim fantastycznym serwisie oraz ponownie zaproponowałem aby następnym razem poszukać nieco głębiej i spróbować dotrzeć do takich firm jak twin3D i je wspierać, zamiast jakiś zachodnich odpowiedników. Oczywiście tym razem nie podałem ani jednego linku i ani jednej nazwy, aby nie zostać posądzonym o reklamowanie kogokolwiek.

  Komentarz został zdjęty po kilku minutach.

  Dziś odwiedziłem stronę wspomnianego artykułu ponownie i… w komentarzach znalazłem linki do angielskiego studia robiącego repliki ludzi w technologii druku 3D oraz dwóch kolejnych firm z zagranicy świadczących usługi graweru laserem.

  Jaki z tego wniosek? Można do woli wspierać i reklamować zachodnie firmy, natomiast w przypadku polskich – bez względu na ich staż rynkowy, rozmiar i zasięg, fundowana jest darmowa eksmisja z forum… Nie wiem, może chodzi po prostu o pieniądze…?

 2. Avatar
  Mateusz Brodowski on

  Każdy kij ma dwa końce – na 3DPrintshow w Londynie rozmawialiśmy z ekipą z My3DTwin – działają od trzech lat i w dokładnie taki sam sposób wykonują figurki. Skojarzyliśmy nazwę i technologię i pytaliśmy czy to ta sama firma – okazało się, że Panowie z Twin3D swego czasu oglądali jak działa angielska firma po czym odtworzyli to w Polsce…

Leave A Reply