Filament z konopi…?

1

Co kilka – kilkanaście tygodni, w sieci pojawia się informacja o nowym rodzaju filamentu do niskobudżetowych drukarek 3D drukujących w technologii FDM. Są to najczęściej kompozyty PLA i różnego rodzaju materiałów – miedzi, brązu, mosiądzużelaza, włókna węglowego, wolframu, różnych gatunków drewna, czy skrobi roślinnej. Różne firmy lub ośrodki naukowe eksperymentują nawet z tak niecodziennymi surowcami jak ziemniaki, ryż czy kakao. Jednakże ten pomysł przebija chyba wszystko… Robert Cicetti twierdzi, iż udało mu się stworzyć filament na bazie konopi!

Na razie poza krótkim oświadczeniem i zdjęciem wydruku wiadomo niewiele? Cicetti jest nowojorczykiem i pracuje w firmie Matterlab. Na co dzień zajmuje się niskobudżetowym drukiem 3D. 17 listopada zeszłego roku zaprezentował na swoim koncie na Google+ zdjęcie granulatu nowego materiału, nad którym pracuje. Na początku stycznia br. okazało się, że ten granulat to kompozyt polimeru (najprawdopodobniej PLA) i… konopi. Choć są one powszechnie wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, odzieżowym, budowlanym (jako element ocieplania domów), papierniczym, a nawet samochodowym (pojazdy z konopi budował np. Henry Ford), to w powszechnej świadomości kojarzą się jednoznacznie jako popularny narkotyk – marihuana.

filament z konopi 01

Jeżeli to okazałoby się prawdą, filament z konopi byłby z pewnością tani w produkcji oraz przyjazny środowisku naturalnemu. Pytanie – jak wyglądałoby drukowanie z takiego materiału? Jak doskonale wiadomo, w trakcie druku 3D z filamentów opartych o drewno (Laywoo-D, woodFill etc.) czuć wyraźny zapach drewna – jaki zapach miałby materiał, oparty o konopie? I czy poza zapachem towarzyszyłyby temu inne doznania? Patrząc na zdjęcie jego twórcy, można się domyślić, iż jego wybór nieprzypadkowo padł akurat na ten surowiec…

filament z konopi 02

Jedno jest pewne, jeżeli filament z konopi trafi na rynek i będzie czymś więcej niż tylko kolejnym materiałem do druku 3D, grono amatorów tej technologii znacząco się poszerzy 🙂

Źródło: www.plus.google.com via www.diy3dprinting.blogspot.com
Grafika: [1] [2] [3]

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Dyrektor Projektu w CD3D Medical. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Współtwórca Otwartego Klastra Biodruku 3D w łódzkim Bionanoparku. Współtwórca SKAFFOSYS - pierwszej polskiej komercyjnej biodrukarki 3D.